2018 Yılında ki SEO Kriterleri

2018 Yılında SEO Kriterleri Ne olacak ?

Her zaman olduğu gibi Google sürekli olarak algoritma güncellemeleri yapıyor.Hemde hiç durmadan.Bu yapılan güncellemeler sonrası sitelerin arama sonuçlarında değişiklikler oluyor.Bazıları son sayfalardan önlere bazılar ilk sayfalardan son sayfalara gidiyorlar.Bunun nedeni Google’nin istediklerini yapmak veya yapmamak.Google aslında çok fazla bir şey istemiyor.İstediği sadece kullanıcılara daha hızlı bir internet deneyimi sunmak.Günümüzde artık telefonlar çok geliştirildi.Artık bilgisayarların yerine geçtiler.Google’de bu durumun farkında bu yüzden artık Mobil uyumluluğa çok önem veriyor.Sizde sitelerinizi telefonlar için optimize etmelisiniz.Aşağıda  belirttiğim kriterler 2018 yılı içerisinde arama sonuçlarını çok büyük bir şekilde etkileyecek.

  • Mobil uyumluluk
  • Sitelerin hızlı açılması
  • Google AMP
  • Sosyal Medya

1- Mobil Uyumluluk

Web sitelerinizde mobil uyumlu (responsive) temalar kullanmalısınız.Sitenize bir telefon üzerinden girildiğin de görüntü,kaymak gibi hatalar olmamalıdır.Eğer bunlara dikkat etmezseniz Google ve kullanıcılar sizi sevmez ve tercih etmez.

2-Sitelerin Hızlı Açılması

Günümüzde gelinen noktada artık insanların takati kalmadı her şey hemen olsun istiyorlar.Bu web siteleri içinde geçerlidir.Siteleriniz hızlı açılmak zorunda ki kullanıcılar sizi tercih etsinler.Bunun için gereken önlemleri almalısınız.Eğer siteniz hızlı açılmıyor kullanıcıları bekletiyorsa arama sonuçlarının en altına gömülürsünüz.

Örneğin : Sunucu değişimleri , Tema Değişimi vb.

3- Google AMP 

Yukarıda da bahsettiğim gibi Google mobil kullanıcıları mutlu etmek için sürekli olarak yenilikler getiriyor.Bunlardan biriside Google AMP. Aslında bu yeni bir yenilik değil.Ancak bu saatten sonra Google sıralamalarını etkileyen bir etken konumunda.Daha önce Google AMP nasıl yapılır ? hakkında bir yazı yazmıştım.Bu makaleyi okuyarak sitelerinize uygulayabilirsiniz.

4- Sosyal Medya

Zaten tüm sitelerde üstüne basıla basıla sürekli olarak söyleniyor.Sosyal medya kullanımı siteler için çok büyük rol oynuyor.Çünkü sosyal medyanın çok büyük bir kitlesi var.Web sitelerinde bu kitleden yararlanması gerekiyor.O yüzden halen yapmadıysanız derhal sitenize sosyal medya hesapları açın. Bu hesaplarda aktif olarak paylaşımlar yapın ve kullanıcıları sitenize çekin.

Yukarıda bahsettiğim 2018 Yılı SEO Kriterleri belki SEO’nun %1’lik bir bölümüdür.Bilinmez ama önemli oldukları kesin ve herkesin ortak fikridir.Eğer yukarıda ki kriterlerin hiç biri web sitenizde yoksa acilen uygulamanız gerekiyor.Yoksa siteleriniz çöp olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.