Anahtar Kelime Nedir ?

Anahtar Kelime Nedir ?

Herhangi bir web sitesinin içeriği hakkında en geniş kapsamlı bilgiyi veren kelimeye anahtar kelime denilmektedir. Başka bir deyişle arama motoruna yazılan bir kavram o web sitesinin içeriğini oluşturan temel kavram ise, yani o web sitesindeki tüm hizmet ve çalışmaları açıklamaya yetiyorsa o kavram söz konusu web sitesi için anahtar kelime konumundadır. Yani arama motorlarına kullanıcılar tarafından yazılan her kavram aslında birer anahtar kelimedir. Kelime olarak ifade edilmesi yanıltıcı olmamalı, zira anahtar kelimeler tek bir kelimeden oluşabileceği gibi birden fazla kelimeden hatta cümleden bile oluşabilmektedir.

ANAHTAR KELİME SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

SEO ile uyumlu bir çalışma yapılırken, öncelikle web sitesinin içeriği için hangi kelimelerin anahtar kelime olarak kullanılacağı belirlenmelidir. Anahtar kelime seçilirken yapılması gereken ilk şey web sitesini en iyi ifade eden, yani anahtar nitelikteki kelime olarak düşünülen kelimenin kullanıcılar tarafından ne yoğunlukta tercih edildiğinin araştırılması gerekmektedir. Bu araştırma için Google’dan yararlanılabileceği gibi bu işi yapan firmalar da tercih edilebilir. Ayrıca bu çalışma yapılırken yalnızca anahtar kelimenin yalın halini değil uzun kuyruklu kelime hallerini de göz önünde bulundurmayı unutmamak gerekir. Bu kısa araştırmanın sonucuna göre anahtar kelime olarak düşünülen kavramın doğru bir tercih olup olmadığı anlaşılacaktır.

Anahtar kelimenin tercih edilme yoğunluğu tespit edildikten sonra, aynı anahtar kelimeyi kullanan diğer web sitelerinin belirlenmesi ve araştırılması da atlanmaması gereken bir adımdır. Çünkü aynı anahtar kelimeyi kullananlar arasındaki rekabetin hangi düzeyde olacağı da anlaşılmış olacaktır.

NASIL KULLANILMALI

SEO çalışması yaparken, web sitesinin içeriğini veya sunulan hizmeti ifade eden birden fazla anahtar kelime kullanılması daha etkili olacaktır. Ancak birden fazla anahtar kelime kullanımı halinde her kelime için web sitesinde açılacak olan sayfanın çok iyi belirlenmesi gerekmektedir. Bu durum kullanıcıların web sitesinde bulundukları süreyi doğrudan etkilemektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.