Bitcoin Nedir ?

 

BİTCOİN NEDİR ?

Bitcoin ,yani kısaca bilinen adı olan BTC 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilmeye başlanmış bir sanal para birimidir.Geliştirilmeye başlandığı tarihlerde pek önemsenmemiş olsa da artık Bitcoin tüm dünyada kabul görmeye başlamış bir para birimidir.Geliştirilmesi esnasında hiç bir ülke,merkez bankasından destek almamış olmasına rağmen ortaya çıktıktan tam 6-7 yıl sonrasında artık tüm dünya’da geçerlilik kazanmış bir para birimidir.

Para derken aklınıza kağıt para gelmesin bu para birimi son derece dijital.Bilgisayarlar arasında gönderim yapılmaktadır.Güvenlik konusuna gelmek gerekirse bu konuda da çok başarılı Bitcoin saklamak için geliştirilen cüzdanlar ile bu dijital paranızı saklayabiliyorsunuz.İhtiyacınız olduğunda başka bir cüzdana gönderim yapabiliyorsunuz.Bitcoin gönderimi sadece iki kişi arasında gerçekleşmekte ve asla araya 3.bir şahıs girmemektedir.

Aklınıza gelen bir diğer soru ise 1 Bİtcoin kaç TL ediyor? Zaten bitcoinin namını duyanlar bunu biliyor ancak hiç bilmeyenler için açıklamak gerekirse 11.11.2017 tarihi ile 1 Bitcoin’in değeri 27.000 TL ile 30.000 TL arasında değişebiliyor.Geçen sene bu zamanlarda nerede ise 4.000 TL ile 5.000 TL arasında olan bu para birimi şuanda 6.300$ seviyelerinde geziniyor.Sürekli olarak değerlenen bu para birimi bir çok kişiyi zengin ederken bir çok kişinin de kafasını duvardan duvara vurdurmuştur. Peki bu paranın değerini kim belirliyor?  Asıl meselede bu zaten bu para birimi kendi değerini kendisi belirliyor.Kişilerinin arz ve talebine göre bu fiyat artıyor veya azalıyor.

Bitcoin ticareti ise açılan BTC borsa sitelerinde yapılıyor Dünya üzerinde yüzlerce farklı bitcoin borsası bulunuyor.Bu borsalar Türkiye’de de artık yavaş yavaş boy gösteriyorlar.Örneğin ; BTCTürk , Paribu ,Koinim ve Koineks gibi…

Üstelik geliştiricisi para biriminin dünya üzeriden sınırlı bir sayıda olmasını sağladığı için para değerini kaybetmiyor ve Bitcoin çok zor bir şekilde bulunuyor.

Aslında BTC hakkında sayfalarca yazı çıkartılabilir ancak ben kısa ve öz olmasını istediğim için bu yazımı  burada noktalıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.