Detaylı Web Site Kurma Rehberi 2018

Detaylı Web Sitesi Kurma Rehberi

Bir site kurma rehberi ile karşınızdayım bir site nasıl kurulu bu yazımda tüm detayları ile birlikte bu yazımda yer alıyor.

Oturduğunuz yerden para kazanmak istiyorsanız bir site kurup ilgilenebilirsiniz.Bu burada anlattığım kadar kolay değil ancak çokta zor bir şey değil internet sitesi açarak para kazanmak için 3 şeye sahip olmalısınız bunlar sırasıyla ;

  • Sabırlı Olmak
  • Azimli Olmaz
  • ve bir bilgisayara sahip olmak

Sabır olmadan bu işi asla yapamazsınız çünkü başladığınız işte hemen ertesi gün para kazanamayacaksınız bir web sitesinden para kazanmanız için en iyi şartlarda 3 aylık bir süreç gerekiyor.

Yine aynı şekilde azimli olmazsanız da işiniz çok zor çünkü bu yolda bir çok rakibiniz olacak sizin hepsinden daha çok çalışmanız siteniz ile ilgilenmeniz ve sürekli olarak sitenizi güncel tutmanız gerekecek.

Diğer maddemiz ise bir bilgisayara sahip olmanız ancak sadece bir bilgisayar sahibi olmanız yeterli değiş kendinizin sürekli olarak bilgisayar başında olması ve bilgisayarda vakit geçirmekten zevk alması gerekmektedir.

Daha önce yayımladığım bir çok makalede bu konudan sürekli olarak bahsettim onları da inceleyebilirsiniz bu yazdığım yazı daha detaylı olacak ve bir rehber niteliğinde olacak her şeyi tek tek anlatan bir yazı olacak.

Temel olarak bir web site kurmak için size gereken 2 tane şey lazım bir tanesi Domain ve bir diğeri de Hosting’tir bunlar kolay şeyler.Şimdi Alan adı ve Hosting Nedir ? daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Alan Adı (Domain) Nedir ?

Domain Nedir ?  Türkçe’de alan adı demektir.Domain internet sitelerine erişmek için belirlenen birer addır.Bu alan adları olmadan ziyaretçiler sitelerimize ulaşamazlar.Site kurmak için bize bir alan adı kesin olarak lazımdır.

Domainler aslında bir ip adresinden oluşurlar.Bilgisayarlar birbirleri ile İP adresleri sayesinde iletişim kurmaktadırlar ancak İP adresleri uzun rakamlardan oluştukları için kullanıcıların bu rakamları akılda tutması zor olacak ve siteye erişim yapamayacaklardır.Domainler , İP adreslerinin harflere dökülmüş halidir.Aslında fiziksel olarak bir siteye İP adresine bağlanırız ancak İP adresi yerine domain adı ile bağlanırız.

Domainlerin çeşitli uzantıları bulunur .com , .net , .org ve daha fazla uzayıp giden bir listeden oluşur.Bu uzantılar belli alanda ki sektörler için oluşturulmuştur örneğin .com uzantısı ticari kuruluşlar için , .net uzantısı internet üzerinden çalışan firmalar için , .org ise organizasyonlar için oluşturulmuştur.

Alan adı en az 1 yıllık olarak kayıt edilebilir kayıt edildiği zaman silinemez ancak 1 yıl sonra eğer sahibi tekrar alan adını yenilemez ise alan adı boşa çıkar ve yeni sahibi alabilir.Alan adı çok pahalı bir şey değildir en fazla 30 TL’ye kadar alabilirsiniz ama tabi ki farklı uzantıların fiyatları farklı olabilir bunu firma kendi belirleme şansına sahiptir.

Bir site açmak için gerekli olan 2 temel şeyden Alan adını açıkladık peki hosting nedir ?İkinci olarak biz site kurmak için lazım olan şey Hosting’dir bunu da daha detaylı bir şekilde anlatalım.

UCUZ ALAN ADI NASIL ALINIR ?

İlk firmamız Godaddy firmasıdır.Kendisi dünyanın önde gelen en iyi alan adı & hosting firmaları arasında yer almaktadır.Ayrıca Türkiye’de de faal olarak hizmetini sürdürmektedir.Bu firmanın uzun zamandır yapmış olduğu bir kampanya var. Her müşterisi için sadece 1 defa olmak üzere .com uzantılı alan adlarını 4.99 TLgibi bir fiyat ile sunuyor.Ancak daha öncede söylediğim gibi sadece 1 kere bu haktan yararlanabilirsiniz.Ne yazık ki sadece .com uzantısı ile bu kampanya dan faydalanabiliyorsunuz.Bu kampanya oldukça uygun bir şekilde .com uzantılı alan adını 4.99 TL gibi bir fiyata almanızı sağlıyor.

GODADDY FİRMASI KAMPANYA LİNKİ

Diğer ikinci firmamız ise Directnic firmasıdır.Kendimin sürekli aktif olarak kullandığı bir firma olup yine kaliteli hizmet veren bir firmadır.Bu firmanın yaptığı kampanya ise .com ve .net üzerinedir.Bu firmadan .com ve .net uzantılarını 3.99$’dan alabiliyorsunuz yani Türk Lirası ile 16 TL‘ye denk geliyor.Şuanda ben bir sınırlandırma görmedim sanırım istenildiği kadar alınabiliyor.Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta şudur ; Eğer alan adı alım-satımı için alacaksanız firma için transfer için 60 gün beklenilmesi gerekiyor.Ancak bu konuyu teknik destek ekibi ile detaylı olarak konuşarak öğrenebilirsiniz.

DİRECTNİC FİRMASI WEB SİTESİ

Diğer firmamız ise bir Türk firmasıdır.Firmanın adı Natro bu firmada Türkiye’de uzun süredir faaliyetini sürdüren webmaster camiasında bilinip tanınan kaliteli hizmet veren bir firmadır.Bu firmanın kampanyası ise .org uzantısı üzerinedir.Bu firma üzerinden .ORG uzantılı alan adlarınızı 19.25 TL gibi uygun bir fiyata kayıt edebilirsiniz.

Hosting Nedir ?

Hosting , Türkçe karşılığı ile barınma alanı nedir ? bu yazımda kısaca bu konuya değineceğim.

Bir web sitesi hazırlıyorsunuz ve hazırladığınız web sitesine ait bir takım dosyalar var bu dosyaları barındırmak için bir alana ihtiyaç duyarsınız bu alana ise hosting denir.

Peki hostinglerin özelliği nedir hostingler bilgisayarlar ile aynı yapıda ama bilgisayalardan fiziksel olarak çok ama çok güçlü sunucu adınız verdiğimiz makinaların sanallaştırılarak parçalara bölünmesidir.Her bir parça ayrı bir hostingdir.

Peki hiç düşündünüz mü internet üzerinde yayın yapan bir siteye günün 7/24 olmak üzere her saatinde erişebiliyoruz işte bu hostingler ile mümkün oluyor sunucu dediğimiz makinalar her zaman açıktır ve çalışmaktadırlar.Bu nedenlede internet sitesine erişim bir teknik arıza olmadığı zaman hiç bir zaman kesilmez.

Bu sunucular datacenter adı verilen özel odalarda tutulmaktadır bu odalarda çok yüksek hızlı internet bağlantısı , jenaratör , klima ve sürekli başında duran bir mühendis olması gerekir.

Hosting fiyatları özelliklerine göre değişmektedir örnek verirsem Aylık 1 GB Depolama Alanı , 10 GB Trafik gibi özellikleri bulunan bir hostingi yıllık 5 – 10 TL arasında bir fiyata alabilirsiniz.Bu konuda öne çıkmış kalitesini kanıtlamış belli başlı firmalar bulunmaktadır.

Evet ihtiyaçımız olan Domain ve Hosting’i detaylı olarak anlattık.Şimdi bir web sitesi kurmak için kendinize bir alan adı belirleyin daha sonra belirlediğiniz alan adı eğer daha önce alınmamışsa hemen onu bir domain firmasından alarak tescil edin daha sonra bu alan adını barındırmak için bir hosting firmasından host alarak alan adı ve domaini bağlayın.

Alan Adı Hosta Nasıl Bağlanır ?

Alan adını hosta bağlamak için alan adını hostinginizin NS Adreslerine yönlendirmeniz gerekmektedir.Hosting aldığınız firmanın size vermiş olduğu NS adreslerini alan adını aldığınız firmanın yönetim paneline girerek alan adının NS (DNS) adresinini değiştir butonundan verilen NS adreslerini giriniz daha sonra onaylayın ve beklemeye çekilin.Çünkü bu işlem genel olarak  1 saat ile 5 saat arasında sürecektir daha kısa veya uzun sürmesi de mümkündür.Eğer bu işlemi kendiniz yapamadıysanız teknik destek ekibinden rica etmeniz halinde size yardımcı olacaklardır.

Örnek NS adresi : NS1.YUKSELEMRECAN.COM , NS2.YUKSELEMRECAN.COM host aldığınız firma size böyle bir adres vermelidir.Size mail atmış olabilir eğer bulamadı iseniz firma ile iletişime geçiniz size vereceklerdir.

Alan adının hosting’e yönlenme işlemi de tamamlandıktan sonra sırada hangi alt yapı ile sitenizi açacağınıza karar vermek gerekiyor.Eğer bir blog açacaksanız Blogger veya WordPress kullanmanızı öneriyorum.Ben kendi sitem üzerinde WordPress alt yapısını kullanıyorum kullanma nedenim ise bir çok ücretsiz tema ve eklentiye sahip olması ayrıca çok kolay bir şekilde yönetilebilmesidir.Blogger alt yapısında aynı şekilde ücretsiz temalar bulabilirsiniz ancak wordpress’e oranla daha az olacaktır.

WordPress  Nedir ?

WordPress dünyanın en popüler blog platformudur. Ayrıca ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. WordPress ile kendi profesyonel blogunuzu kurarak yönetebilirsiniz.

Bu platform çok popüler olduğu için hakkında bir çok kaynak bulabilirsiniz ayrıca yüz binlerce eklenti ve yüz binlerce temaya ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra Premium olarak daha profesyonel temalara ve eklentilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca wordpress sistemleri için yazılmış hazır botlar ile siteniz kendi kendini güncel tutabilmektedir.

Sürekli güncellenen bir sistem olduğundan dolayı sürekli güncel tutulmaktadır ve sürekli yeni özellikler eklenmektedir. Şuan en son sürümü 4.7’dir.

Sitenize kurulumu da çok kolaydır.Eğer kullandığınız hotsunuzda Softaculous özelliği var ise tek butona basarak sitenize wordpress kurulumu yapabilirsiniz.Eğer bu özellik yoksa endişelenmeyin yine çok kolay bir şekilde bunu yapabilirsiniz tek ihtiyacınız olan bir veritabanı oluşturmanızdır.Daha sonra kurulum dosyalarını sitenizin ana dizinine attıkdan sonra site adresinize girdiğinizde sizi kurulum sayfası karşılayacaktır.Türkçe dil desteği olduğu için çok kolay şekilde kurabilirsiniz.

Peki Blogger Nedir ?

Blogger , Google tarafından hizmete açılmış bir ücretsiz servistir peki ne işe yarar.Bu servis ile kendinize ücretsiz site açabilirsiniz.Günümüzde çok sık olarak kullanılan güvenli bir sistemdir.

Bu sistemi kullanabilmek için tek ihtiyacınız bir gmail hesabıdır eğer gmail hesabına sahipseniz https://www.blogger.com/ adresine girerek kayıt yapın ve istediğiniz kadar sınırsız bir şekilde blog açabilirsiniz.Üstelik açtığınız bu bloggerların tüm yönetim yetkisi size aittir bu konuda Google size asla ve asla karışmıyor.

Ayrıca blogger’ın bazı avantajları da bulunuyor , bu sistemin kullanımı ve yönetimi çok kolaydır, blogger çok kullanılan ve yaygın bir sistem olduğu için bir çok ücretsiz temaya internetten ulaşabilirsiniz, bir sorun ile karşılaştığınızda çözümünü internette arayarak hemen ulaşabilirsiniz,google destekli olduğu için web sitenizin google’de yükselmesi diğer sitelere göre bir tık daha önde olabilmektedir.

Benim görüşümce bu sistemin tek dezavantajı bloggerın size verdiği alan adının sonunda blogspot.com.tr olmasıdır çok uzun olduğu için akılda kalıcı olmayabiliyor.Yani site adresi şu şekilde siteadresi.blogspot.com.tr olarak gözükecektir.Ancak endişelenmeyin şuan maddi durumunuz yeterli değilse,internette para harcamadan deneyim ve tecrübe kazanmak istiyorsanız blogger ile yola çıkın ve daha sonra maddi durumunuz yeterli olduğunda veya tecrübe kazandığınızda sitenizi parayla aldığınız yeni alan adına yönlendirme yapabilirsiniz.

Yukarıda anlattıklarıma göre bir karar vererek hangi alt yapıyı kullanacağına karar verebilirsiniz ancak ben bir internet sitesi kurmak için size WordPress’i kurmanızı öneriyorum ve bu yazının devamında WordPress kullanacağınız öngörerek devam edeceğim.

Siteye WordPress Kurmak

Öncelikler wordpress’in en güncel sürümünü https://wordpress.org/download/ adresinden indirin inen dosyaları Filezilla programı ile sitenin dizinine atmalısınız peki nasıl yapacağız.Bunun için iki tane yöntem var.Birinci yöntem çok kolay kısadır ikincisi ise biraz zahmetlidir.

1.Yöntem 

Eğer aldığınız hostingde softaculous özelliği var ise sitenizin Cpanel’inden WordPress’i kurabilirsiniz.Yine aynı şekilde bunu firmadan rica ederseniz onlarda sizlere yardımcı olurlar bu konuda.

Cpanel Giriş Adresi : siteadi.com/2083

Filezilla programını indirin bilgisayarınıza kurun ve sitenizin dizinine FTP bilgileriniz ile giriş yapın ftp bilgilerinizi host firmanız site büyük bir ihtimal ile mail olarak göndermiştir gelmedi ise teknik destek ekibinizden alabilirsiniz.

ÖRNEK FTP BİLGİLERİ :

GİRİŞ      : ftp.siteadi.com

K.ADI        :sitead

ŞİFRE : sitekur123

Giriş yaptıktan sonra public_html kısmının içerisine wordpress dosyalarını atıyorsunuz.Daha sonrasın tarayıcınızdan sitenize giriş yaptığınızda otomatik olarak kurulum ekranı gelecektir.Bu kurulumda sizden veritabanı,veritabanı kullanıcı adı ve şifre isteyecektir bunları girdikten sonra kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Veritabanını Cpanel’den oluşturacaksınız.

Sitenize içerik girin

Bu adımları da geçtikten sonra siteadi.com/wp-admin adresinden wordpress panelinize giriş yapın ve artık sitenize içerik girmeye başlayın.İçerik girerken dikkat etmeniz gereken şeyler yazılarınızın en az 300 kelimeden oluşması , yazılarınızda görsel içerik  kullanmanız ve imla hataları yapmamanızdır.

 

WordPress Tema Kurulumu

Siteniz artık hazır ancak siteniz için güzel etkileyici bir tasarım seçmelisiniz.Worpdress için ücretsiz tema bulma seçeneğiniz çok olacaktır aşağıda verdiğim linklerde ki temaları inceleyerek siteniz için uygun olanı seçebilirsiniz.

Yukarıda ki linkleri inceleyerek kendinize bir tane tema seçip indirin.İndirdiğiniz .zip uzantılı temayı WordPress admin panelinden Görünüm >> Temalar sayfasına girdikten sonra üst taraftaki “Tema Yükle” menüsünden direkt olarak yükleyebilirsiniz.

NOT : WordPress paneline giriş için gitmeni gereken adres : siteadi.com/wp-admin şeklindedir.

Temanızı da kurduktan sonra kurmanız gereken bazı eklentiler var kurup kurmak sizlere kalmış ancak kurmanız siteniz açısından daha iyi olacaktır.Öncellikle kendinize bir tane SEO eklentisi seçmelisiniz.Hemen kısaca SEO Nedir ? ondan da bahsedelim.

SEO Nedir ? Neden Yapılır ?  Bu kelimeyi Türkçe’ye arama motoru optimizaysonu olarak çevirebiliriz.Yani arama motorlarında sitemizi üst sıralara çıkartmak ve hit almak için yaptığımız çalışmalara SEO denir.

Anladığınız üzere açtığınız web sitesinin Google’de üst sıralarda olmasını ve ziyaretçilerinizin sitenize girmesi için bunu yapmanız gereklidir.Bunu indireceğiz bir WordPress Eklentisi ile çözebilirsiniz. Sizlere SEO için iki tane eklenti önerebilirim bu eklentiler arasından beğendiğiniz birisiniz seçerek sitenize indirebilirsiniz.

#1 All in One SEO Pack

Eklentimizin adı All in One SEO Pack bu eklentiyi ücretsiz olarak indirebilirsiniz.Ancak indireceğiniz sürüm lite sürümüdür ayrıyeten satın alabileceğiniz bir profesyonel sürümüde bulunmaktadır.Eğer eklentiyi beğenirseniz satın alabilirsiniz ancak ben tavsiye etmiyorum.Ben kendi sitemde de bu eklentiyi kullanıyorum.

https://tr.wordpress.org/plugins/all-in-one-seo-pack/installation/

Yukarıda ki adresten eklentiyi indirebilirsiniz.Eklentiyi nasıl kuracaksınız bunun en kolay yolu wordpress admin panelinizde bulunan Eklentiler > Yeni Ekle menüsüne girmek ve arama kısmına eklenti adını yazıp aratmak çıkan sonuçlardan eklentiyi hemen yükle butonuna basarak indirebilirsiniz.

Eklentinin ayarlarını nasıl yapacaksınız.Eklentiyi indirip etkinleştirdikten sonra admin panelinizde üst tarafra  All in One SEO adında bir menü oluşacak o menüden Genel Ayarlar menüsüne tıklayın.Açılan sayfada sitenizin seo ayarlarını yapabilirsiniz.Daha sonra bu konuda detaylı bir makale daha oluşturacağım.

#2 Yoast SEO Eklentisi

Bu eklentinin adı Yoast SEO‘dur .En popüler eklentiler arasında yer alır.Yine bu eklenti içinde pro sürümü mevcuttur eğer beğenirseniz satın alabilirsiniz.

https://tr.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

Yukarıda ki adresten eklentinin wordpress resmi sayfasında görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz.Eklentiyi en kolay şekilde kurmak için yine Eklentiler > Yeni Ekle menüsüne girin ve arama bölümününe Yoast SEO yazıp aratın çıkan sonuçlardan doğru eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

Yine admin paneliniz de oluşacak olan Yoast SEO menüsünden eklenti ayarlarına ulaşabilir ve sitenizin SEO ayalarını yapabilirsiniz.

İki eklentide aynı işi yapmaktadır herhangi birisini seçebilirsiniz ancak bu işlere yeni başlayan birisi için All in One SEO Pack eklentisini öneriyorum çünkü Yoast daha ince detaylı bir SEO eklentisidir sizi uğraştırabilir.

İndirmeniz gereken en önemli eklentilerden bir tanesi de Google XML Sitemaps eklentisidir.Öncelikle sitemap ne demek onu bir anlatalım.

Sitemap Nedir ?

Sitemap , Türkçe olarak Site Haritası anlamına gelmektedir.Yukarıda bahsettiğim eklentiyi indirerek siteniz için bir harita oluşturacaksınız.Oluşan bu haritanın uzantısı .XML biçiminde olacak ve bu haritayı Google’ye veya başka arama motorlarına göndererek Google botları tarafından sitenizin taranmasını ve sitenizin Google’de var olmasını sağlayacaksınız.

Bahsettiğim eklentiyi  https://wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator/ bu adresten edinin ve sitenize kurun.

Web Sitenin Google Gönderilmesi

Siteniz tamamen bittikten sonra sitenizi Google’a göndermeniz gerekiyor ki sitenize ziyaretçiler arama motoru vasıtası ile erişebilsinler.Sitenizi Google’ye Google Webmaster‘dan kayıt edeceksiniz.

https://www.google.com/webmasters/#?modal_active=none

Gmailiniz ile bu adrese girdikten sonra Kırmızı renkte ki Özellik Ekle butonuna basarak gelen ekrana site adresinizi yazın daha sonrasında gelen adımları uygulayın.

Kayıt yapıldıktan sonra sol tarafta ki menü üzerinden Tarama menüsünden Site Haritaları kısmına gidin ve orada üst tarafta bulunan Site Haritası Ekleme butonuna basın açılan sekmeye sitemap.xml yazıp gönderin.Bu işlem sonrasında site haritanız Google’ye gitmiş olacak ve botlar sitenizi taramaya başlayacaktır 1-2 gün içerisinde de siteniz sıralamalarda yerini alacaktır.

Tüm bu işlemlerden sonra artık sitenize bol bol yazı girmeniz gerekiyor ki siteniz ziyaretçi almaya başlayın.Peki yine en çok sorulan en önemli adımlardan birisine geldik.Web sitesi üzerinden nasıl para kazanacağız ? para kazanmak için yine Google tarafından oluşturulmuş Adsense reklam firmasını kullanacağız ancak bu adıma geçmek için sitenizde en az 30 tane yazılmış özgün ve 250 – 300 kelime arasında yazılmış yazı olmasını öneriyorum.

 

Google Adsense Nedir ?

Google Adsense , bir reklam şirketidir.Adından da anlaşılacağı üzere Google’nin şirketidir.Dünya çapında çalışmaktadır.Çok büyük bir reklam ağı kurmuştur.

Webmasterların en çok tercih ettiği reklam şirketi olma özelliğini taşır bunun en önemli sebebi Google’nin güvenirliği ve diğer reklam şirketlerine göre daha çok para kazandırmasıdır.

Adsense reklam sistemine üye olabilmek için Google’ın belirlediği birçok şartlar bulunmaktadır ve bu şartlarda çok katıdır bunlara uyum sağlamayan sitelerin bu sisteme girmesi çok zordur. Bu şartlardan en önemli olan sitenizin legal bir site olmasıdır yani sitenizde yayımladığınız paylaştığınız yazılarda hiçbir telif hakkı olmamalıdır.

Google  öyle bir algoritma ile kurulmuştur ki her kelimenin bir tbm oranı bulunmaktadır bu orana göre de sitenizde ki ziyaretçinin tıkladığı reklama göre ücret alırsınız.

Adsense üyelerine ödemelerini aylık olarak yapmaktadır ve 200 TL alt limiti vardır bu limiti geçemezseniz ödemenizi alamazsınız bir daha ki aya devredersiniz.

Google Analytics ile sitenizin hitini ölçün

Sitenize günlük olarak kaç kişinin girdiğini ölçmek para kazanmak için işinize yarayacaktır.Bunu yapmak için Google Analytics’i kullanacaksınız bu servis sayesinde sitenize günlük , haftalık , aylık ve yıllık olarak kaç kişi girmiş en çok ziyaret edilen sayfalar hangileri olmuş bir kullanıcı ortalama olarak sitenizde ne kadar durmuş bunları detaylı bir şekilde izlemenize yarayacaktır.

https://www.google.com/analytics/ bu adresten giriş yapın ve kayıt olun sizden istediği bilgileri verdikten sonra size vereceği kodu sitenizin footer  (alt) kısmına ekleyin ve sitenizin hitini ölçmeye başlayın.Kodu eklemek için tema dosyalarınzda ki footer.php dosyasına girin ve alt tarafına bu kodu ekleyin.

Footer.php dosyasına WordPress admin paneli >> Görünüm >> Düzenleyici menüsünden ulaşabilirsiniz.

İŞİNİZE YARAYACAK BAZI BİLGİLER

 

WordPress Resimler için SEO

Eklentinin adı SEO Friendly İmages bu eklenti sitenizde ki yazılara eklediğiniz resimlerinizin seo çalışmasını yapar.Resimlerinize seo uygulayarak Google Görseller kısmında resimleriniz en üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz buda sitenize büyük bir ölçüde hit çekmenizi sağlayabilir.Size önerdiğim eklenti en popüler eklentiler arasında yer alıyor.Bu eklentiyi kendi blogum da bende kullanıyorum.

Google AMP Eklentisi

Google AMP nedir ? Ne işe Yarar  ? Bu kelime Türkçe olarak Hızlandırılmış  Mobil Sayfalar anlamına geliyor.Sitenizde ki sayfalarınızı basit HTML yapısı ile yeniden oluşturuyorsunuz ve akıllı telefonlardan birisi sitenize erişim yapmak istediğinizde sayfalarınız daha hızlı açılıyor.

Google bu özelliği çok önemsiyor hatta Google News olmak üzere kendi hizmetlerini de AMP’ye entegre etmeye başladığını söylemişti.Web sitenizi  Google AMP’ye geçirerek sitenizin SEO‘suna katkıda bulunabilirsiniz.

Peki sitenizde ki sayfaları Google AMP’ye tek tek mi geçirekcekseniz WordPress kullanıyorsanız tabi ki hayır bunun kolay bir yolu bulunuyor.Eklenti geliştiricileri bu işlemi kolayca yapabilmemiz için bizler için bir eklenti hazırlamışlar bu eklentiyi sizlerle paylaşacağım.

Eklentiyi paylaşmadan önce indexlenen AMP sayfalarınızı nereden takip edeceğinizden bahsetmek istiyorum.Google Webmaster Tools sayfasından Arama Görünümü ve Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’a tıklayın ve indexlenmiş olan tüm sayfalarınızı görünüz.

Eklentiyi kurduktan sonra sayfalarınızın indexlenmesi en  az 1 hafta kadar sürecektir.Bu yüzden endişelenmenize gerek yok sadece sabır etmelisiniz.

Bu işlemler için  AMP Supremacy adında bir eklenti kullanacağız.Eklentiyi ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Eklentiyi bu adresten indirin ve kurun daha sonrasında wordpress panelinizde oluşacak AMP Supremacy adlı menüden eklentinin ayarlarını yapabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Kılavuzu

Yeni web site açan arkadaşlar veya hali hazırda zaten bir web sitesi olan ancak sitesinde hiti olmayan arkadaşlar bu durumdan şikayetci olduğunuzu biliyorum sakin olun İnternet sitenize insanları sürekli olarak girmesi Google aramalarında web sitenizin ilk sıralarda çıkmasını istiyorsanız sitenizde uygulamanız gereken işlemin adı Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO‘dur.Bu işlemi kendiniz uygulayabilmeniz için belli bir bilgiye sahip olmanız gerekmektedir zira bu işlem doğru olarak uygulandığın da çok güzel sonuçlar vereceği gibi yanlış uygulandığında da çok kötü sonuçlar doğuracaktır. Bunun yanı sıra bu işi yapan bir çok SEO firmaları var ancak ücretler pek te makul seviyede değil.

Kendi sitesine ücretsiz olarak seo uygulaması yapmak isteyen kişiler için bir klavuz paylaşıyorum bu kılavuz bizzat Google tarafından hazırlanmış ve paylaşılmıştır içerisinde çok değerli ve gizli bilgiler var aslında tek gereken dikkatli ve düzgün bir şekilde okumanızdır.

Kılavuz da yazanları okuyarak sitenizde ki eksikliklerin tespitini yapın daha sonrasında bu eksiklikleri düzeltin bu sitenizin Google aramalarında yükselmesine ve ilk sayfalarda çıkmasına mutlaka etki edecektir.

İşte bahsettiğim kılavuz yukarıda da tekrar ettiğim gibi bu kılavuz Google firmasının web sitesi sahiplerine sunduğu bir nimettir aslında en doğru bilgiyi en doğru yerden almak terimine tamamen uymaktadır.Okuyacağınız metinler Türkçe’dir. ;

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç Kılavuzu

Bu Web Site Kurma Rehberi Emrecan YÜKSEL tarafından hazırlanmış ve paylaşılmıştır hiç bir şekilde kopyalanarak başka yerlerde paylaşılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.