Diriliş Ertuğrul En İyi 10 Sahne

Bu yazımda bir fanatiği olduğum Diriliş Ertuğrul dizisi ile ilgili en güzel 10 sahneyi sizlerle paylaşacağım.Aşağıda paylaştığım sahneleri bizzat kendim izlemiştirimdir. Dizi hakkında sormak istediğiniz sorular varsa cevaplayabilirim yorum yapmanız yeterlidir.

#1 Ertuğrul’un Obaya Dönüşü

Dizinin ikinci sezonunda çekilmiş bir sahne Moğolların başı Noyan Ertuğrul Bey’i kendi saflarına katmak için onu esir alıyor işkenceler yapıyor ve obada ki herkes Ertuğrul Bey’i öldü sanırken o birden ortaya çıkıyor.

#2 Atabey’in İdamdan Kurtuluşu

Haçlıların oyunlarıyla Halep Emiri El – Aziz’in aklını bulandırıyorlar ve öz dayısını ona ihanet etmekle suçlayarak idam kararı çıkarttırıyorlar.Ancak Ertuğrul Bey , kendilerini bu durumdan kurtaracak olan tek kişinin Atabey olduğunu düşünerek onu idamdan kurtarıyor çok güzel bir sahne.

#3 Kurtoğlunun İdamı

Süleyman Şah’ın kan gardaşı olan Kurtoğlu onun bey olmasını kıskanarak obaya her türlü hainliği yapmıştır.Ancak Ertuğrul sayesinde gerçekler ortaya çıkınca Kurtoğlu idam edilir ve o an insanın içine bi su serpiliyor.

#4 Süleyman Şah  Meydan Okuyor

Oğlu Ertuğrul’un haksız yere Halep’te zindana atılması üzerine obasının beylerini toplayarak Halep’e giden Süleyman Şah , El Aziz’e oğlunun bırakılması için bir konuşma yapıyor ancak onu küçümseyen El Aziz’in ettiği laflar üzerine Süleyman Şah çok etkili sözler söylüyor.

#5 Süleyman Şah’ın Ölümü

Dizinin en duygulandırıcı sahnelerinden birisi Süleyman Şah’ın Halepden obasına dönerken yolda boğularak ölmesi ancak böyle olması gerekiyordu çünkü tarihimizde atamız Süleyman Şah’ın bu şekilde öldüğü bilinmektedir.

#6 Kalenin Fethi Sahnesi

Belki dizinin en heyecanlı bölümüydü ayrıca en gurur verici de sahnesiydi.Haçlıların mesken belledikleri kalelerinin Kayı Obası tarafından fetih edilmesi ve haçlı bayrağının indirilerek Kayı Bayrağının göndere çekilmesi ardında ise Allahu Ekber nidalarıyla etrafı inletmeleri.

#7 Gebertin Şunu

Ertuğrul  Bey obasını göç ettireceği yeri görmek için Bilecik’e gider ve orada halka eziyet eden haçlı askerleri ile küçük çaplı bir cenk yapar.

#8 Ertuğrul Bey’in Duası

Ertuğrul Bey’in moğolların elinden kurtularak obaya gelirken ettiği dua gerçekten etkileyici

#9 Çok Toysun Tuğtekin

Abdurrahman’ın kafesli çadırdan yangın çıkarak kaçması üzerine  Tuğtekin  otağlarında yemek yiyen Ertuğrul Bey’in Abdurrahman’ı kaçırdığını düşünür ve otağ giderek Ertuğrul’un boynuna kılıcını dayar Ertuğrul’un ikazlarına rağmen kılıcı çekmeyince Ertuğrul Bey ustaca tek hamlede kılıçtan kurtulur ve Tuğtekin’in boğazını sıkar.

#10 Av Sahnesi

Her şeyin başladığı sahne diyebiliriz dizinin ilk bölümünde Ertuğrul ava çıkar ve av sırasında haçlıların elinde esir olan Halime Sultan ve ailesini onların elinden kurtarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.