Domain Nedir ?

alan-adi-alip-satarak-para-kazanmak

Domain (Alan Adı) Nedir ?

Domain Nedir ?  Türkçe’de alan adı demektir.Domain internet sitelerine erişmek için belirlenen birer addır.Bu alan adları olmadan ziyaretçiler sitelerimize ulaşamazlar.

Domainler aslında bir ip adresinden oluşurlar.Bilgisayarlar birbirleri ile İP adresleri sayesinde iletişim kurmaktadırlar ancak İP adresleri uzun rakamlardan oluştukları için kullanıcıların bu rakamları akılda tutması zor olacak ve siteye erişim yapamayacaklardır.Domainler , İP adreslerinin harflere dökülmüş halidir.Aslında fiziksel olarak bir siteye İP adresine bağlanırız ancak İP adresi yerine domain adı ile bağlanırız.

Domainlerin çeşitli uzantıları bulunur .com , .net , .org ve daha fazla uzayıp giden bir listeden oluşur.Bu uzantılar belli alanda ki sektörler için oluşturulmuştur örneğin .com uzantısı ticari kuruluşlar için , .net uzantısı internet üzerinden çalışan firmalar için , .org ise organizasyonlar için oluşturulmuştur.

Alan adı en az 1 yıllık olarak kayıt edilebilir kayıt edildiği zaman silinemez ancak 1 yıl sonra eğer sahibi tekrar alan adını yenilemez ise alan adı boşa çıkar ve yeni sahibi alabilir.Alan adı çok pahalı bir şey değildir en fazla 30 TL‘ye kadar alabilirsiniz ama tabi ki farklı uzantıların fiyatları farklı olabilir bunu firma kendi belirleme şansına sahiptir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.