Google AMP Eklentisi

google-amp-nasil-yapilir

Google AMP Eklentisi Nedir ?

Günden güne artan mobil internet kullanıcıları üzerine Google’de durmuyor ve kendisini akıllı telefonlara uyarlamak için her gün yeni bir teknoloji yeni bi algoritma uyguluyor.Yeni çıkartmış olduğu ve webmasterlar tarafından pek bilinmeyen bir özellik var adı AMP.

Peki Google AMP nedir ? Ne işe Yarar  ? Bu kelime Türkçe olarak Hızlandırılmış  Mobil Sayfalar anlamına geliyor.Sitenizde ki sayfalarınızı basit HTML yapısı ile yeniden oluşturuyorsunuz ve akıllı telefonlardan birisi sitenize erişim yapmak istediğinizde sayfalarınız daha hızlı açılıyor.

Google bu özelliği çok önemsiyor hatta Google News olmak üzere kendi hizmetlerini de AMP’ye entegre etmeye başladığını söylemişti.Web sitenizi  Google AMP’ye geçirerek sitenizin SEO‘suna katkıda bulunabilirsiniz.

Peki sitenizde ki sayfaları Google AMP’ye tek tek mi geçirekcekseniz WordPress kullanıyorsanız tabi ki hayır bunun kolay bir yolu bulunuyor.Eklenti geliştiricileri bu işlemi kolayca yapabilmemiz için bizler için bir eklenti hazırlamışlar bu eklentiyi sizlerle paylaşacağım.

Eklentiyi paylaşmadan önce indexlenen AMP sayfalarınızı nereden takip edeceğinizden bahsetmek istiyorum.Google Webmaster Tools sayfasından Arama Görünümü ve Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’a tıklayın ve indexlenmiş olan tüm sayfalarınızı görünüz.

Eklentiyi kurduktan sonra sayfalarınızın indexlenmesi en  az 1 hafta kadar sürecektir.Bu yüzden endişelenmenize gerek yok sadece sabır etmelisiniz.

Bu işlemler için  AMP Supremacy adında bir eklenti kullanacağız.Eklentiyi ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

google-amp-nedir

Eklentiyi bu adresten indirin ve kurun daha sonrasında wordpress panelinizde oluşacak AMP Supremacy adlı menüden eklentinin ayarlarını yapabilirsiniz.

2 Comments

  • Aslıhan Sağdıç

    Merhabalar ben bu eklentiyi 1 hafta önce yükledim Search Console da tarif ettiğiniz gibi Hızlandırılmış Mobil Sayfalar var. Fakat arada Önemli sorun içeren AMP sayfaları da var bunlar hakkında ne yapabiliriz. bu sorunları düzeltmediğimiz taktirde AMP uygulaması işimize yaramaz mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.