Gzip Sıkıştırma Nasıl Yapılır ?

Gzip Sıkıştırması Nasıl Yapılır

GZİP Sıkıştırma Nedir ?

Web sitelerinin sayfa boyutunu %70 civarında sıkıştırmaya yarar.Bu sayede sayfalarınız daha hızlı açılır.Kullanıcınıza daha iyi bir hizmet sunmuş olursunuz.

Peki Neden Yapmalısınız ?

Bu işlemi yaptıktan sonra web siteniz açılış hızı hızlanacak.Artık tüm webmasterlar biliyorlar ki Google site açılış hızına ve sayfaların yüklenme hızına çok önem veriyor.Bu nedenle bu işlemi yapmanız Google’de ki değerinizi yükseltecektir.

Nasıl Yapılır ?

WordPress alt yapılı siteler için eklenti ile yapmak mümkündür.Ancak eklenti ile yapmanızı önermem.Çünkü eklentilerinde siteyi yavaşlattığını biliyoruz.En güzel yöntem .htaccess dosyanız içerisine ekleyeceğiniz kodlardır.

.htaccess Nerede ?

Bu dosyayı site dizininde bulabilirsiniz.Eğer yoksada oluşturmanız gereklidir.Bir FTP yöntemi ile sitenizin dizinine bağlanın.Public_html dosyasına girin ve .htaccess dosyasını bulun.

GZİP Sıkıştırma Kodları

# compress text, html, javascript, css, xml: AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain AddOutputFilterByType DEFLATE text/html AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml AddOutputFilterByType DEFLATE text/css AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript AddType x-font/otf .otf AddType x-font/ttf .ttf AddType x-font/eot .eot AddType x-font/woff .woff AddType image/x-icon .ico AddType image/png .png

Yukarıda ki kodları .htaccess  dosyanızın içerisine atın ve kaydedin.Bu işlemi yaptıktan sonra Gzip Sıkıştırma aktif olacak.

UYARI : Bu işlemi yapmadan önce mutlaka site yedeğinizi ve .htaccess  dosyanızın yedeğini alın bu işlem sonrasında sitenizi kontrol edin.Eğer hata alırsanız derhal yedeklerinizi geri yükleyiniz.

Eğer bu işlemden sonra da halen istediğiniz performası alamadıysanız Google Pagespeed Puanı Yükseltmek yazımızı okuyunuz.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.