Hosting Nedir ?

hosting-nedir

Hosting Nedir ?

Hosting , Türkçe karşılığı ile barınma alanı nedir ? bu yazımda kısaca bu konuya değineceğim.

Bir web sitesi hazırlıyorsunuz ve hazırladığınız web sitesine ait bir takım dosyalar var bu dosyaları barındırmak için bir alana ihtiyaç duyarsınız bu alana ise hosting denir.

Peki hostinglerin özelliği nedir hostingler bilgisayarlar ile aynı yapıda ama bilgisayalardan fiziksel olarak çok ama çok güçlü sunucu adınız verdiğimiz makinaların sanallaştırılarak parçalara bölünmesidir.Her bir parça ayrı bir hostingdir.

Peki hiç düşündünüz mü internet üzerinde yayın yapan bir siteye günün 7/24 olmak üzere her saatinde erişebiliyoruz işte bu hostingler ile mümkün oluyor sunucu dediğimiz makinalar her zaman açıktır ve çalışmaktadırlar.Bu nedenlede internet sitesine erişim bir teknik arıza olmadığı zaman hiç bir zaman kesilmez.

Bu sunucular datacenter adı verilen özel odalarda tutulmaktadır bu odalarda çok yüksek hızlı internet bağlantısı , jenaratör , klima ve sürekli başında duran bir mühendis olması gerekir.

Hosting fiyatları özelliklerine göre değişmektedir örnek verirsem Aylık 1 GB Depolama Alanı , 10 GB Trafik gibi özellikleri bulunan bir hostingi yıllık 5 – 10 TL arasında bir fiyata alabilirsiniz.Bu konuda öne çıkmış kalitesini kanıtlamış belli başlı firmalar bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.