HTTP 500 Internal Error Hatası Düzeltme

HTTP 500 Internal Error, web sunucusunda herhangi bir işlem yada işlevin ters gittiğini gösteren ancak hatanın tam olarak nereden kaynaklandığı hakkında bilgi sunmayan bir HTTP durum kodudur. HTTP 500 durum kodu farklı sistemler üzerinde farklı isimlerle ekrana yansıtılabilirler. Çoğunlukla “Internal Error” kısaltmasıyla ekrana yansıyan HTTP 500 hata kodu aynı zamanda aşağıdaki varyasyonlarda da erkana yazdırılabilir;

 • 500 Internal Server Error
 • HTTP 500 – Internal Server Error
 • Temporary Error (500)
 • Internal Server Error
 • HTTP 500 Internal Error
 • 500 Error
 • HTTP Error 500
 • 500. That’s an error

HTTP 500 Hatası Nedenleri

HTTP 500 Hatasının meydana çıkmasının ardında yatan bir çok neden olabilir. Tanımda da belirttiğimiz üzere HTTP 500 hatasıyla karşılaşıyorsanız kesinlikle web sunucusu tarafında bir sorun bulunuyor demektir. Biraz daha detaya inmemiz gerekecek olursa HTTP 500 hata koduyla çoğunlukla web sitenin yazılımında yani programlanmasında bir hata oluştuğunda karşılaşabilirsiniz. Eğer 500 hatasının yanı sıra son rakamı HTTP Error 500.19 şeklinde bir detay yer alıyorsa bu detaydan hareketle de sorununuzun ne olduğunu anlama konusunda çözüm fikirlerine ulaşabilirsiniz.

HTTP 500 Hatası Çözümü

Kendi internet sitenizde 500 Internal Server Error hatasıyla karşılaşıyorsanız harekete geçmeniz ve bir an önce sitenizin eski haline dönmesi için çözüm yollarını denemeniz gerekir. Her minimum seviyede bilgili Webmasterın bile HTTP 500 hata kodu karşısında yapabileceği bazı kurtarma işlemlerinden bahsedilebilir. Genel olarak HTTP 500 hatası aldığınızda şu işlemleri gerçekleştirerek hatayı gidermeye çalışabilirsiniz;

 • İzin Hataları: Yaygın olarak 500 Internal Server Error hatasıyla karşılaşılmasının nedeni dosya izinlerinin yeterli ve gerektiği şekilde verilmemiş olmasından kaynaklanır. PHP ve CGI dosyalarının dosya izinleri yanlış ayarlanmışsa bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Bu tür PHP ve CGI dosyalarının tümüne 0755 (-rwxr-xr-x) dosya izni vererek hatayı gidermeyi deneyebilirsiniz.
 • PHP Timeout Hatası: Eğer kod parçacıkları harici kaynaklara bağlıysa ve bu kaynaklar zaman aşımına uğruyorsa HTTP 500 hata koduyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumu saptayarak hatanın bundan kaynaklanıp kaynaklamadığını öğrenebilir ve sisteminize göre çözüm yolları üretebilirsiniz.
 • Kodlama Hataları: Dosyalar içerisinde ve özellikle .htaccess içerisinde saptanan yanlış komutlar HTTP 500 hatası ile sonuçlanabilir. Sitenizin .htaccess dosyasının olduğundan ve bu dosyada olamsı gereken komutların yer aldığından emin olun.
 • CMS Hataları: Eğer bu hatayı aldığınız sistemi bir WordPress veya Joomla benzeri CMS sistemiyse kod veya sistem kaynaklı bir hata sonucunda HTTP 500 durum kodu alıyor olabilirsiniz. Bu durumda kullandığınız CMS sistemi üzerinden hareket ederek 500 hatası için çözüm aramak sizi daha spesifik çözüm yollarına sevk edecektir.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.