Maçın Galibi #1 E ticarette Opencart Mı ? Woocommerce Mi ?

E – Ticaret dünyamıza giripte iyice yer edinmeye başlayınca farklı farklı da e-ticaret yazılımları ortaya çıkmış oldu.Bu e-ticaret yazılımlarından en çok bilinen ve yaygın olan woocommerce ve Opencart‘ı bugün ben kendi deneyimlerim ve kalemimden değerlendireceğim.

Bu iki e-ticaret yazılımı da yıllardır en çok tercih edilen ve bu işi yapmak isteyenlerin önüne çıkan iki yazılımdır.

Opencart Nedir ?

Opencart başlı başına bir e-ticaret yazılımıdır.Sadece ticaret için geliştirilmiştir.Profesyonel e-ticaret firmaları tarafından genellikle tercih edilir. En güncel sürümü Opencart 3.x.x sürümüdür.Ücretsiz olarak indirilebilir ancak modül ve temaları genel itibari ile ücretlidir.Ücretsiz olarak bulmak çok kolay olmaz.

Resmi web sitesi : https://www.opencart.com/

Woocommerce Nedir ?

Woocommerce , hepimizin bildiği hatta sadece bizim değil Dünya üzerinde ki milyonlarca insan tarafından kullanılan WordPress’in e-ticaret versiyonudur.Wordpress için bir eklenti şeklinde geliştirilmiştir ücretsiz olarak indirip kurduğunuzda mevcut wordpress altyapısını kullanan web sitenizin altına bir de e-ticaret sitesi inşa etmiş olursunuz.

Ben aksesuar sektöründe iki farklı alan adı ile e-ticaret sitesi işletiyorum.İki site üzerinden de aynı ürünlerin satışını sağlıyorum.Ancak sitelerimden bir tanesinde Opencart Yazılmını diğer e-ticaret sitemde ise Woocommerce yazılımını kullanıyorum.

Resmi Web Sitesi : https://woocommerce.com/

O ZAMAN HER İKİ YAZILIM İÇİNDE MAÇ BAŞLASIN BAKALIM KAZANAN KİM OLACAK 🙂

Opencart İyi ve Kötü Yanları

Opencart yazılımı gerçekten sadece ticaret yapmak isteyenler için geliştirilmiş profesyonel bir yazılım ancak çok büyük bir eksisi var size gerekli olan tüm modül ve temaları para ile satın almanız gerekiyor ücretsiz modüller ve temalar ise ya yarım yamalak ya da istediğinizi size vermiyor.

Opencart ile ticaret yapmak için eğer temel düzeyde birisiyseniz bu iş için mutlaka profesyonel yardıma ihtiyaç duyacaksınızdır.

E-ticaretin en önemli noktalarından birisi de takibi SEO binlerce aynı ürünü satan site içerisinden ilk sayfada çıkmak için çok iyi derecede SEO yapmanız gerekecek ancak bu modüllerde ücretli olarak satılıyor.

Bir başka örnek ise Blog bölümü ürünlerinizin tanıtımı,özellikler ve birazda SEO’ya katkı sunmak için sitenize bir blog kurmak isteyebilirsiniz ancak bunu Opencart’ta yapmanız da çok mümkün olmaz.Yapsanız dahi yazı girmeniz ayrı bir dert sitenizde sergilemeniz ayrı bir dert.

Opencart’ın tek artı yanı benim gözümde Sipariş ve ürünleri daha detaylı yönetebilmeniz ve sadece ticaret için üretilmiş bir yazılım olmasıdır.

Woocommerce Kötü ve İyi Yanları

Woocommerce bir e-ticaret yazılımından ziyade mevcut wordpress sitenize mağaza kurmak için oluşturulmuş bir eklenti gibi ancak kesinlikle öyle basit bir eklenti değil zaten geliştiricileri de WordPress’i yazan ekiptir.

Woocommerce’nin bir çok avantajı var en önemlisi wordpress kullanımına hakim birisi ücret ödemeden bir e-ticaret sitesini kurabilir.Çünkü e-ticaret yazılımları tarafında Woocommerce için geliştirilmiş binlerce ücretsiz tema ve eklenti mevcut durumda.

Zaten WordPress’in bu konuda ki ünü biliniyor Woocommerce alt yapısı ile çok başarılı e-ticaret sektörlerine imza atılır.

Woocommerce’nin en büyük avantajı da SEO tarafı olabilir ücretsiz olarak indirebileceğiniz SEO Eklentileri ile başarılı bir SEO yapabilirsiniz.

Maliyetler

Opencart ile kaliteli ve tüm ayarları eksiksiz yapılmış bir E-ticaret sitesi kurulumu mutlaka gözünüze 1.000 TL’yi alınız.

WooCommerce için para harcanmadan ücretsiz e-ticaret sitesi yapılabilir ancak daha profesyonel olsun derseniz güzel bir premium tema ve bir kaç premium eklenti için 500-1000 TL ödemeniz gerekebilir.

Ücretsiz olarak profesyonel bir web sitesi açmak için okuyabilirsiniz.

Detaylı Web Site Kurma Rehberi 2018

https://www.yukselemrecan.com/detayli-web-site-kurma-rehberi-2018.html

Maçın Kazananı Opencart vs Woocommerce

Bu maçın kazananı benim gözüm de kesinlikle Woocommerce olur birçok avantajını kesinlikle göz ardı edemem ancak profesyonel bir e-ticaret sitesi içinse Opencart’ı öneririm.Profesyonel den kastım 5.000+ üzeri ürün sahibiyseniz Opencart.

Galip gelen Woocommerce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.