No Touch Lazer Göz Ameliyatı Oldum

No Touch Lazer ameliyatı oldum tüm yaşadıklarım sizlerle.

Merhabalar herkese, Yukarıda ki başlıktan da okuduğunuz üzere kendim uzun zamandır kullanmış olduğum gözlüklerimden kurtulmak için lazer ameliyatı olmaya karar verdim.Bu ameliyat için araştırmaya koyuldum ilk gördüğüm Veni Vidi  Göz hastanesinin Sosyal Medya üzerinden yaptığı reklamlardı.Bu reklamlarda hastanenin üzerine basarak söylediği Göze Dokunmadan Lazer ameliyatıydı yani No  Touch Lazer denilen ameliyat. Aşağıda kısa kısa başlıklar oluşturarak ameliyat öncesi ve ameliyat sonrasında yaşadıklarımdan size bahsedeceğim keyifli okumalar.

No Touch Lazer Ameliyatı Nedir ?

No Touch kelimesinin Türkçesi “Dokunmak Yok ” demektir.Klasik göz çizdirme ( lazer ameliyatlarında) operasyonlarında gözün üzerinde bir aparat yardımı ile ince bir tabaka açılarak lazer işlemi buraya yapılıyor ve kesilen tabaka geri kapatılıyor.Bu ameliyat türüne  Lasik vb. isimler veriliyor.Ancak No  Touch Lazer ameliyatında asla gözünüze dokunulmuyor direk lazere bakıyorsunuz ve ameliyatınız tamamlanıyor.

Bu arada bu ameliyatı Türkiye’de sadece 2-3 hastanenin yaptığını söylediler hastane tarafından ne kadar doğrudur bilemiyorum.

No Touch Lazer Ameliyatını Kimler Olabilir ?

Gözünüzün numaraları çok yüksek olabilir veya Kornea kalınlığınız klasik göz çizdirme ameliyatları için uygun olmayabilir ancak bu saydıklarım No Touch Lazer ameliyatını olmak için asla engel değil.18 yaşını tamamladıktan sonra gönül rahatlığı ile No Touch Lazer ameliyatını olabilir ve gözlüklerinizden kurtulabilirsiniz.

No Touch Lazer Ameliyatı Öncesi  ?

Bu ameliyatı olmadan önce tabi ki bir doktora muayeneolmanız gerekiyor.No Touch Lazer ameliyatını olmaya karar verdiğim de Veni Vidi Göz hastanesinden bir muayene randevusu aldım.Kendim Ankara’da oturuyorum ve Balgat şubesinden randevu aldım.Randevumu Veysel Öztürk‘den aldım doktorum hakkında bir bilgim yoktu tamamen telefonda ki bayanın yönlendirmesi ile Veysel Hocayı seçtim.

Muayene için hastaneye gittiğimde önce göz ölçümlerimi yaptılar ardından Veysel hocanın odasına girdim orada doktorum gözlerime baktı ardından Göz Filmim için bana bir kağıt verdi ve film çektirmek için yan odaya geçtim.Göz filmimi de çektirdikten sonra yine doktorumun yanından geldim inceledi ve bir sıkıntı olmadığımı kornea kalınlığımın 490 olduğunu klasik göz çizdirme operasyonları için biraz ince olduğunu ama No Touch  Lazer’de bir sıkıntı olmayacağını söyledi.Beni fiyat ve ameliyat günü belirlemek için başka birine yönledirdi.

Muayene gözüme damla sıkma durumu felan olmadı.Benim göz numaralarım Miyop Sağ 2.25 ve  Sol 2.50 numaraydı.

No Touch Lazer Muayene Ücreti Ne Kadar ?

Bu arada kendim Bağkurluyum ve muayene için her şey dahil sadece 58 TL Ödedim.

No Touch Lazer Fiyatı  Ne Kadar ?

No Touch Lazer ameliyatı için telefonda aldığım bilgi 1.790 TL’den başladığı yönündeydi ancak hastanede Kornea kalınlığımın biraz ince olduğunu söylediler ameliyat için 3.250 TL istediler.Fiyatta anlaştıktan sonra 2 gün sonrası için ameliyat günü aldım.

Ameliyat Günü

13.07.2018 Cuma günü saat 15.15’te göz çizdirme operasyonum vardı tam bu saatlerde Veni Vidi göz hastanesine gittim ve biraz beklemeye başladım.Doktorum ve hastane o gün biraz yoğundu.Sonrasında tekrar göz numaralarım alındı ve Veysel Hocam tekrar beni gördü gözüme tekrar kontrol etti.

Hastanenin personelleri ilgili kişiler saolsunlar.Beni bir odaya götürerek ameliyat sonrası hakkında bazı bilgiler verildi ve bazı kağıtları imzaladım ve sonrasında bir arkadaş beni alıp ameliyathaneye götürdü.Orada galoş ve önlük taktıktan sonra yine bir arkadaş gelip her gözüme 2 kere olmak üzere damla damlattı.Bu damlanın uyuşturucu olduğunu düşünüyorum damla damlatıldıktan sonra gözümün ağırlaştığını hissettim.Ardından bir hemşire 2 tane hap getirerek içmemi söyledi.Bu haplar ağrı kesici ve sakinleştiriciydi.

Orada 10 dakika kadar bekledikten sonra Doktorum geldi ve beni içeriye alıp makinaya yatırdılar.Yüzüme bir naylon yapıştırdılar ve sadece gözlerim açık kaldı.Biraz heyecanlamıştım ancak çokta bir korkum yoktu.

Sonrasında doktorum makine de ki ayarları kontrol ederek gözüme yine bir damla damlattırdı ,gözümü kırpmamam için demiri gözümü taktı ve operasyona Sağ gözüm ile başladı önümde ki yeşil bir ışığa gözümü oynatmadan bakmamı istedi.Lazer çalışmaya başladığında doktorum içimden 30 saniye saymamı istedi ve sağ gözüm için operasyon tamamlandı.

Aynı işlemler sol gözüm içinde tekrarlandı,koruyucu 0 numara lensleri gözüme yerleştirdi ve  ameliyatım 5-6 dakika kadar sürdü.Ameliyat sırasında hiç bir acı hissetmedim.Ameliyatım bittikten sonra doktorum 2 gün kadar ağrılarımın olabileceğini söyledi ve çıktı.Orada gözüme siyah bir gözlük taktılar.

Ameliyat çıkışı gözümde hiç bir ağrı veya sızı yoktu hatta çok fazla bir şekilde iyi durumdaydım.Şaşırmıştım ameliyata gelirken arabayla gelmiştim çıkışta da anneme arabayı kullanabileceğimi çok rahat olduğumu söylemiştim.

Ancak tabi ki görevli arkadaşlar daha önceden ve ameliyat çıkışı araç kullanamayacağımı belirtmişlerdi ve iyi ki de kullanmamışım.Çünkü ameliyattan yaklaşık 15-20 dakika sonra gözüm inanılmaz bir şekilde sulanmaya başladı ve gözümü açamıyordum.Sürekli kapatmak zorunda kalıyordum.

NOT : Ameliyat günü biraz koşuşturma yaşadım nedeni ise hastaneden verilen reçetede ki damlaları eczanelerde aramak zorunda kaldım malesef ki her eczanede bulunmuyor hastane yakınında ki eczanelere bakmanızı tavsiye ederim.Bu arada ilaçlara Bağkur ile 170 TL ödedim.

Ameliyat Sonrası ilk 24 Saat

Ameliyattan önce yaptığım araştırmalarda bazı kişilerin hiç ağrı sızı çekmediğini bazılarının ise çok fazla acı hissettiğini öğrenmiştim.Kendimde ağrımın olmayacağını düşünüyordum.Ancak ameliyatımdan yaklaşık olarak 1 saat sonra gözümde acayip bir batma ve yanma olmaya başladı.Hiç bir şekilde gözümü açamıyordum.Gözüme takılan koruyucu lens gözüme batıyordu ve gözümü açtırmıyordu.Hatta hastaneyi aratarak gözümü hiç açamamın normal olup olmadığını sordurdum onlarda normal olduğunu söylediler.

O gün sabaha kadar gözümü açamadım ve sürekli yattım.Uyumaya çalışıyorum ancak gözümün ağrısından uyuyamadımda.Ameliyatım  o gün 16.30 gibi felan bitmişti ve ben o gün 17.00 gibi felan eve gelip yatmaya başladım.Ben bu saatten yaklaşık gece 2-3’e kadar gözümü hiç açamadım ve acı çektim.Zaten ameliyat sonrası takılan gözlüğü 3-4 gün boyunca sürekli takmak zorundasınız.Ben bu gözlük yüzünden de sıkıntılar çektim gözlük beni aşırı şekilde boğuyor yüzümü sıkıyor ve ağrıtıyordu.Bu gözlük yüzünden nefes almakta dahi zorlanıyordum en son akşam 20.30 gibi hava kararmaya başladığında gözlüğü çıkarmıştım.Gece 2-3 gibi gözümü açmaya başladım ve ağrılarım hafiflemişti.

En sıkıntılı saatlerimi atlatmıştım.Artık çok zorlanmıyordum sabah olduğunda ağrılarım iyice dinmişti ama tabi yine gözümün aşırı sulanması nedeni ile gözümü sürekli açık tutamıyordum ve kapatıyordum.Sabah gözlerime baktığımda çok fazla şişmiş olduğunu gördüm ve gözlerime buz tutuyordum.Ayrıca öyle bir uyku hissim vardı ki gözümü açmak istemiyor sürekli kapalı tutmak istiyordum buna rağmen uyku da uyuyamıyordum.İlk 24 saatimde yatarak geçti zaten telefon ve televizyon yasak olduğu için yatmak tek çareydi.Bu yüzdenden çok fazla sıkılıyordum.

Ameliyattan 2 saat sonrasında verilen damlalara da başlamak gerekiyor ve yoğun bir damla trafiği oluyor günde 4 kere 3 adet damla damlatılıyor.

Ameliyattan Sonraki 2.Gün

İkinci gün de hissedilemeyen hafif bir yanma hissi olabiliyordu.Hiç bir problemim yoktu tek sıkıntı sürekli yatmaktan canımın sıkılmasıydı bu sürede malesef yapacak hiç bir şey yoktu.Gözüm bulanıktı ancak eski gözlüksüz halimden iyi görüyordum.

Damlalara ve ilaçlara devam ederek 2.günü de bitirmiştim.

Ameliyattan Sonra 3 ve 4.Günler

Yine aynı ikinci günde olduğu gibi ağrı ve sızım yoktu.Sıkılmaya ve damla damlatmaya devam ediyordum. 4. gün doktorum Veysel Öztürk’le randevum vardı ve lenslerim çıkacaktı.Ameliyattan sonraki 4.güne geldiğimize randevum için dışarı çıktım.Güneş ışığı rahatsız etmiyordu ve fark ettiğim gözlerim evde  ne kadar bulanık gibi gelsede dışarı çıktığımda çoğu tabelayı okuyabiliyor ve net görüyordum.Bu beni mutlu etmişti.

Randevum 14.30’da idi hastaneye gittiğim 14.35 gibi doktorun yanından girdim halimi hatrımı sorup hemen koltuğa aldı ve gözümde ki lensleri bir cımbız yardımıyla çıkarttı.İlaçlarım hakkında hatırlatmalar yaptı ve 1 ay sonra yeniden kontrole gelmemi söyledi.Gözümün ise 1 hafta – 10 gün içinde netleşeceğini söyledi ve ordan çıktım.Yanından çıkış saatim yaklaşım 14.40 falandı çok hızlı olmuştu.

Bugün 18.07.2018 ve şuan ameliyattan sonra ki 5.günüm ve ben bilgisayardan bu yazıyı yazıyorum.Şuanda bir sıkıntı yok halen tam net görmüyorum aynı şekilde ancak televizyon ve telefona çok baktığımda gözümün biraz daha bulanıklaştığını fark ediyorum.Bu beni biraz korkutuyor.Gözümün iyice netleşmesini bekliyorum günlük aktiviteleri rahatça yapabiliyorum gözümün tam net olmaması buna engel olmuyor.

Gözüm net değil derken yanlışlık olmasın şu örneği vereyim : Ameliyattan önce televizyonda ki alt yazıları felan gözlüksüz okumam imkansızdı ancak şuan 5.günündeyim ve alt yazıları felan okuyabiliyorum.Bundan sonraki gelişmeleri de bu yazım altında sizlere aktaracağım.Şu anda No Touch Lazer ameliyatını herkese öneriyorum umarım bundan sonrasında da sıkıntı yaşamam.

Benim unuttuğum şeyler veya sizin merak ettiğiniz sorular olabilir bunları bana yorum atarak sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.