Opel Vectra C Kasa

OPEL Vectra C kasa nasıldır ? OPEL Vectra C kasa alınır mı ? OPEL Vecta C 1.6 Alınır mı ? OPEL Vectra C bakım Maliyetleri ? Opel vectra C Kronik Sorunları var mı ?

Opel Vectra serisi çok iyi tanıdığım çok uzun yıllardır kullandığım bir seridir. Opel Vectra serisinin A,GT,B ve şuanda ise C kasasını kullanmaktayım.

Vectra araçlar piyasada uygun fiyatlı olarak bulunabilen fiyat performans araçlarıdır.Fiyat/Performans olmasının nedeni fiyatı ile verdiği özellikler ters orantılıdır. Yani uygun fiyatı uygun ancak özellikleri çok üst kapasitedir.

Ben blogum da tüm Opel Vectra serilerini inceleyeceğim ancak bu yazı şuanda kullanmakta olduğum Opel Vectra C kasa ile ilgili olacak.

Opel Vectra C 1.6 Alınır mı ?

Evet, Opel Vectra alınır. Almadan önce bende çok duydum 1.6 o aracı kaldırmaz 1.6 motor o aracı götürmez diye. Ancak ben hiç itibar dahi etmeden tereddütsüz aracımı satın aldım.

1.6 ECOTEC motor kasayı kaldırıyor mu ?

Opel Vectra C , kasanın 2003 – 2007 modellerinde 1.6 ECOTEC motor seçeneği bulunuyor.Ülkemiz de en yaygın olarak bulunan motor seçeneği de bu. Bu motor aslında yabancı değil Opel Vectra B kasanın 1.6 motoru ile tamamen birebir aynı.

Ecotec 1.6 motor araca 100 BG güç veriyor.Aracın mevcut torku 150 NM ve bu gücü tam olarak 3600 devirde veriyor. Ancak ortalıkta dolaşan dedikodular tamamen yanlış ve binmeyen adamların yaptığı yorumlar.

Araç mevcut ağırlığından dolayı kalkışı ağır ancak araç kalktıktandan sonra çok rahat hareket ediyor. Araç düz yolda yaklaşık 220 civarında hız yapıyor LPG ile.

Aracın tek sorunu yokuşlar olabilir yokuşta çok istekli kalkmaz ancak bu kalkmaz dediğim gitmez manasında değil çoğu yokuştan rahat rahat çıkar.

Eğer araç zaten 120-130 km süratle yokuşa girdiyse çok dik yokuşlarda bile aynı viteste yolu tamamlar.

Eğer Ankara’lı olanlar varsa Kepekli yokuşunu bilirler ben bu araçla kepekliye 130-140 girdiğimde yokuşu 90-100 km hızla bitiriyorum. Kepekli dediğimiz öyle basit bir yokuş değil çoğu araç 4.vitese kadar düşer o yokuşta.

Yeni model araçlar ile lütfen kıyaslamayın.

Opel Vectra C 1.6 çok yakar mı ?

Aracın yakıtı normal seviyelerde yol bilgisayarı şehir içinde 9 lt’ye kadar gösteriyor. Uzun yolda 7 lt civarında yakıt yakıyor. Araçta LPG kullanıyorum BRC Sıralı sistem tüp takılı bugünün şartlarında 30-35 krş arası yakıyor şehir içinde ancak agrasif bir kullanımım söz konusu.

OPEL Vectra C kasa bakım masrafı çok mu ?

Hayır büyük bir bakım masrafı yok her araçta olduğu gibi yağ bakımı filtre değişimi vs. Bunlar içinde yaklaşık 300 TL felan harcarsınız en iyi yağı koyduğunuz taktirde.Bu arada aracın periyodik yağ bakımı 8.000 km de bir 10.000 değil.

Yine kendimden bir örnek vereyim 2018 Aralık ayı gibi bir dönemde aracın baskı balata ve triger kayışını değiştirdim. Toplam malzeme masrafı 1.800 TL tuttu işcilikte de usta artık ne alırsa sizin pazarlığınıza kalmış.(Özel Opel Servisi işcilik dahil 2.500 TL fiyat verdi)

Opel Vectra C Kronik Sorunu Var mı ? Opel Vectra C arıza yapar mı ?

Benim kullandığım aracın donanımı Comfort .Araçta bulunan ECOTEC motor yıllarca kullanılmış ve sağlam bir motordur. Bu araçların her yanı sensör çok gelişmiş bir araç ancak ben yaklaşık 50.000 km yol yaptı hala kullanıyorum ağır bakım olarak triger ve baskı balata harici bir değişim yapmadım.

Onun dışında bir bobin değişimi yapıldı o da bizim kullanımımızla alakalı biz aracı sürekli köyde ve zorlayarak kullanıyoruz.

OPEL Vectra C parça sorunu yaşatır mı ?

Piyasa da bulunan en büyük yalanlardan bir tanesi. Bu aracın parçasına hangi ilde yaşarsanız yaşayın çok rahat ve uygun şekilde ulaşırsınız.

Opel Vecta C Nasıl bir araç ?

Opel Vectra C ,30.000-40.000 TL arası alınabilecek D segmenti bir araçtır.Çoğu yeni çıkan araçta bile olmayan özelliklere sahip bir araçtır.

Bu aracın her yeri sensördür en ufak bir lamba arızanız olsa hangi lambasının yanmadığına kadar size uyarı verir. Kumandanızın pili bitse size uyarı verir.

Aracın azıcık motor suyu eksilse hemen su lambasını yakar size bildirir 50ml yağı eksilse hemen yağ uyarısı verir.

Çift taraflı dijital kliması sayesinde yazı buz gibi kışın sıcacık binersiniz. Kliması çok kalitelidir çift taraflı olması sayesinde sağ tarafı 20 derece sol tarafı 28 derece yapabilirsiniz.

Aracın 2019 model araçların dahi çoğunda olmayan arka hava çıkışı mevcut tamamen D segmente ait bir özellik.

Elektronik olmasa bile torpido da bulunan bir küçük göz sayesinde klimanın soğunu oraya vererek içeçeklerinizi soğutabilirsiniz çok ince düşünülmüş bir detay.

Arka kolçakta ki kapakla aracın içinden bagaja ulaşıp eşyalarınızı alabilirsiniz benim ki gibi simit tüp ise gerçekten çok güzel oluyor.

Opel Vectra C Kasa Kötü Yönleri

Beğenmediğim bir noktası boyası galiba kalitesiz sürekli garajda durmasına rağmen güneş yanığı oluyor.Diğer Vectra C kasalarda da aynı sorunu görüyorum.

Araba da CD çalar var ama birde AUX veya USB girişi olsa çok güzel olurmuş.

Kışın biraz camlarda buğulanma sorunu var ancak ön cam ısıtma ile kısmen çözülüyor.

4 Comments

 • Emrah

  Merhaba birde kronik beyin sorunu var beni bıktırdı(değiştirmeme rağmen). Beyin motora yapışık olduğundan sürekli ısı ve titreşimden bu tür arızaya neden oluyor tavsiyem arabayı alan kişi direk beynin yerini değiştirsin. Saygılar

 • Ertugrul Torlak

  Arkadaşlar merhaba,
  Bende otomatiğini Almayı istiyorum 2004-6 ararsın
  Bildiğim kadarıyla 1.9 ve üzeri 2.0-2.2 modellerinde var. Nasıl acaba bilen arkadaşlar Varsa aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler iyi günler 🖐️

  • Otomatik 1.9 olanı daha bir fena bende temiz bulursam 1.9 Otomatiğe geçmek istiyorum veya insignia otomatik 1.9 olmasına rağmen 5-6 lt civarı yakıt tüketimi var ve f40 şanzıman piyasanın en sorunsuz şanzımanlarından

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.