SSD Bilgisayarı Hızlandırır Mı ?

 

SSD nedir ? SSD disklerin bilgisayarlarımızda kullandığımız HDD’nin daha geliştirilmiş ve performanslı halidir.HDD’ler mekanik disklerden oluşurken SSD dahili devrelerden ve bellek yongalarından faydalanır.HDD’ye göre çok avantajlıdır.

SSD Disk ile HDD farkları nelerdir ?

HDD içerisinde bulunan metal disklerin dönmesi ile veriyi kayıt eder ancak SSD aynı bir flash bellek mantığı ile daha hızlı olarak çalışır içerisinde hareketli hiçbir şey bulunmaz.

Peki biz yukarıda böyle bahsediyoruz ama SSD’ler gerçekten bilgisayarları hızlandırıyor mu fayda sağlıyor mu ? işte bu sorunun cevabını sizlere vermeye çalışacağım ben HP Pavilion G6 2277st bir laptop kullanıyorum bilgisayarımın özellikleri çokta kötü sayılmaz.

Bilgisayarım HP Pavilion G6 2277st Özellikleri :

  • Intel(R) Core(TM) i5-3210M CPU @ 2.50GHz
  • 4 GB Ram
  • 320 GB HDD
  • AMD Radeon HD 7600M Series
  • Intel(R) HD Graphics 4000

Yukarıdan gördüğünüz gibi bilgisayarımın özellikleri çok kötü değil ancak ben bilgisayarımı ilk aldığım günden beri iyi bir performans alamadım ve bu durumdan çok şikayetçi oldum ve bu yazıyı okuyan sizler sevgili okurlar gibi araştırmalara başladım.

Bilgisayarımı hızlandırmak için en ekonomik olarak aklıma gelen ilk şey RAM yükselmek oldu aynen bu şekilde de denedim kendime bir bütçe hazırlayıp 4GB Samsung 1600MHz RAM aldım.Hemen bilgisayarımı söküp zaten var olan  4GB Micron Technology 1600MHz RAM‘ın yanına taktım total de bilgisayarımın RAM’ı 8 GB oldu bana göre çok yeterli bir rakamdı ve bilgisayarım hızlanacaktı.

Hemen bilgisayarımı açtım ancak sonuç VASAT nerede ise gözle görülebilir bir değişiklik hiç olmamış bilgisayarım halen çok yavaştı.Yavaşlığını anlatmam gerekirse bilgisayarımda Windows 8.1 işletim sistemi yüklüydü ve nerede ise 1 dakikadan uzun sürede açılıyordu.

Ram yükseltmesinden sonra hiç bir gelişme kaydemediğim için canım çok fazlası ile sıkıldı ve hemen yine araştırmalara koyuldum.Zaten fazla bir araştırma yapmama gerek yoktu her yerde önüme çıkan tek sonuç SSD takmakdı. Ancak SSD disk mağlum ki HDD’lere göre çok fazlası ile pahalıydı ancak ben kafama koydum ve yine bir bütçe hazırladıktan sonra Hepsiburada üzerinden Hi-Level Ultra 120GB 550MB-530MB/s 2,5″ Sata3 diskin alımını yaptım 224 TL gibi bir para ödedim.

SSD araştırmalarımda tam performans alabilmek için Sata 3 portunu desteklemesi gerektiğini duymuştum yaptığım araştırmalarda anakart portumu Sata 2 olduğunu öğrendim ancak ben yinede kararlıydım. SSD geldi ve ben bilgisayarıma hemen taktım.

SSD DİSK FAYDA ETTİ Mİ ?

Arkadaşlar eğer bilgisayarınız yavaş ise hiç beklemeyin isterse anakartınız Sata 3 desteklemesin isterse Sata 2 portunu da desteklemesin Sata 1 için bile takmalısınız.SSD taktıktan sonra 1 dakikanın üzerinde açılan bilgisayarımı açılma süresi 10 saniyenin altına düştü.

Arkadaşlar SSD takalı nerede ise bugün 5 ay olmuş ancak Programların açılış hızı , sekmelerin geçiş hızı , kopyalama vb. işlemler de nerede ise ilk günkü gibi 10 kat daha hızlı işlem yapabiliyorum.Bugüne kadar beklediğim için çok pişman oldum 🙂

Bu durumu kanıtlamam gerekirse SSD takmadan önce ve taktıktan sonra yaptığım hız testlerinin görüntülerini buraya ekleyeceğim.

 

İşte gördüğünüz gibi okuma hızında nerede ise 8 yazma hızında ise nerede ise 3 kat fark yarattır.

SSD Disk Bilgisayara Nasıl Takılır ?

Bu disklerin takımı aslında çok kolay size lazım olan tek şey küçük bir yıldız tornavidadır.Eğer laptop’a takmak istiyorsanız laptopun alt kısmında 1 ve ya 2 tane vida olan bir bölüm vardır o vidaları söküp kapağı kaldırdığınızda ortaya HDD çıkacaktır onu yerinden çıkara SSD diskinizi takabilirsiniz bağlantılarını düzgün yapmaya ve yerine sabitlemeye dikkat edin sonra geri kapatın.

Eğer masaüstü bilgisayarınıza takacaksanız size bir aparat gerekecektir çünkü masaüstü bilgisayarlarda 3.5 inc boyuttaki diskler kullanılır ama SSD disklerin boyutu 2.5 inçtir.Bu neden bir tane aparat alıp kasanızın içerisine aynı şekilde monte edeceksiniz.

SSD Diski taktıktan sonra ne yapmak gerekir ?

Diskinizi bilgisayarınıza takıp bilgisayarınızı açtığınızda bilgisayarınız hemen açılmayacak tabi ki mağlum diski yeni aldığınız için içi boş olacak siz o diske bir işletim sistemi yüklemeniz gerekecek bilgisayara normal format atar gibi işlem yaptınız da işlem tamamdır.Zaten  SSD disk takılı olduğu için bu işlem en fazla 5 dakika sürecektir 🙂

SSD ZAYIF YÖNLERİ ?

Solid State Drive , disklerin performans açısında hiç bir kimse bir zayıf yönünü bulamaz veya rastlayamaz.SSD diskler tam bir performans ürünü ancak zayıf kaldığı sadece 2 nokta var ;

  • Küçük boyutlara yüksek paralar ödemek : bir 1 TB boyutunda ki HDD 150 – 200 TL arasında alınabilir ancak 128GB boyuntun da ki bir SSD diski 200 TL’nin altına bulmak çok zor.
  • Eğer bilgisayarınızda sakladığınız dosya boyutu çok ise mutlaka yanınızda bir tane HDD taşımanız gerekiyor çünkü SSD’ler çok çabuk doluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.