Anasayfa  >  Webmaster  >  Tarayıcı Önbellekme Özelliği ile sitenizi uçurun

Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın

Tarayıcı Önbellekleme Özelliği Ne İşe Yarar ?

Bir kullanıcı sizin sitenize girdiğinde tarayıcılar sitenizde ki resimleri,videoları,css ve js dosyalarını her defasında yeniden indirir.Bu da sitelerin geç açılmasına neden olur.Eğer sitenizde tarayıcı önbellekme özelliğini kullanırsanız. Tarayıcılar bu dosyaları önbelleğinde bir süre boyunca saklar.Bunun sonucunda siteleriniz daha hızlı açılır.

Tarayıcı Önbellekleme Özelliği Nasıl Yapılır ?

Çok kolay bir şekilde bu özelliği sitenize uygulayabilirsiniz.Her zaman olduğu gibi .htaccess dosyası içerisine kod ekleyeceğiz.Sitenizin dizinine girerek .htaccess dosyasını açın.

Tarayıcı Önbellekleme Özelliği Kodları

<ifmodule mod_expires.c>
<filesmatch “\.(jpg|gif|png|css|js)$”>
ExpiresActive on
ExpiresDefault “access plus 1 year”
</filesmatch>
</ifmodule>

Yukarıda belirttiğim kodları .htaccess  ekleyin ve kaydedin.Bu işlem sonrasında tarayıcı önbellekleme özelliği aktif olacaktır.Tarayıcılar sitenizde ki jpg,gif,png,css ve js dosylarını önbelleğin de bir süre boyunca saklarlar.

NOT : Yine bu işlemi yapmadan önce .htaccess dosyanızı ve sitenizi yedeklemelisiniz.

BİLGİLENDİRME : Bu işlem sonucunda Cache özelliği aktif olacağı için sitenizde yaptığınız bazı değişiklikler uygulanmayabilir.Böyle bir durumda tarayıcıda ki çerezleri ve geçmişi silmeniz gerekir.

Yazar :

emrecanyk

Doğma büyüme Ankara'da yaşıyorum 1997 doğumluyum 19 yaşındayım.Küçük yaşlardan beri internet ile uğraşmaktayım bu site kişisel blogumdur.Şuan Raylı Sistemler İşletmeciliği okumaktayım.

Benzer Yazılar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?