Anasayfa  >  Raylı Sistemler  >  Tren Teşkil İşcisi Ne İş Yapar ?

 

Tren Teşkil İşcisi Ne İş Yapar ?

Tren teşkil işçileri devlet demiryollarında işçi sınıfında çalışırlar. Tren teşkil işçileri görevli oldukları garda istasyondaki trenlerin kabul ve gönderme işlemlerini yapar, trenlerin manevra hizmetini usulüne göre yapar ve bu konudaki gerekli önlemleri alır.

Ayrıca tren vagonlarının birbirlerinden ayrılıp, birleştirilme işlerini yaparlar. Son derece zor ve tehlikeli bir görevleri vardır bunun için son derece dikkatli olmaları gerekmektedir.

Ayrıca teşkil işçileri bulundukları garda kendilerine verilen odaların temizliği ve soba yakımında da görevlilerdir. Ancak bu sizi korkutmasın çünkü günümüz şartlarında soba kalmadı her yerde doğalgaz kullanılmaktadır. Ayrıca tüm resmi devlet dairelerinde temizlik görevini ise dışarıdan tutulan temizlik işçileri yapmaktadır.

Raylı Sistemler işletmeciliğinden mezun olan tren teşkil işçileri tren garlarında,yer altı metrolarında,tramvaylar da çalışabilirler.Son dönem de Türkiye’de hızla yayılan Yüksek Hızlı Tren ağı bu mesleğin popülaritesini son derece arttırmıştır.

Teşkil işçileri okullarından mezun olduktan sonra KPSS sınavına girmeleri gerekmektedir bu sınavdan yeterli puanı aldıktan sonra Devlet Demiryollarına atanabilmektedirler. KPSS’den en az  70 ve üzerinde puan almaları gerekmektedir.

Günümüz şartlarında yaklaşık 2400 – 2500 TL arası maaş aldıkları söylenmektedir ayrıca işci sınıfında bulundukları için birçok hakları bulunmaktadır. Örneğin emekli olduklarında yüklü miktarda tazminat alırlar.

08.12.2017 GÜNCELLEME : TCDD 13.11.2017 tarihi ile Tren Teşkil İşcisi maaşını  3560,57 TL olarak açıklamıştır.

NOT : Yukarıda verdiğim bilgiler benim bazı kaynaklardan edindiğim bilgilerdir kesinliği yoktur.

Yazar :

emrecanyk

Doğma büyüme Ankara'da yaşıyorum 1997 doğumluyum 19 yaşındayım.Küçük yaşlardan beri internet ile uğraşmaktayım bu site kişisel blogumdur.Şuan Raylı Sistemler İşletmeciliği okumaktayım.

Benzer Yazılar

Yorumlar (4 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?