Tren Teşkil İşcisi Ne İş Yapar ?

 

Tren Teşkil İşcisi Ne İş Yapar ?

Tren teşkil işçileri devlet demiryollarında işçi sınıfında çalışırlar. Tren teşkil işçileri görevli oldukları garda istasyondaki trenlerin kabul ve gönderme işlemlerini yapar, trenlerin manevra hizmetini usulüne göre yapar ve bu konudaki gerekli önlemleri alır.

Ayrıca tren vagonlarının birbirlerinden ayrılıp, birleştirilme işlerini yaparlar. Son derece zor ve tehlikeli bir görevleri vardır bunun için son derece dikkatli olmaları gerekmektedir.

Ayrıca teşkil işçileri bulundukları garda kendilerine verilen odaların temizliği ve soba yakımında da görevlilerdir. Ancak bu sizi korkutmasın çünkü günümüz şartlarında soba kalmadı her yerde doğalgaz kullanılmaktadır. Ayrıca tüm resmi devlet dairelerinde temizlik görevini ise dışarıdan tutulan temizlik işçileri yapmaktadır.

Raylı Sistemler işletmeciliğinden mezun olan tren teşkil işçileri tren garlarında,yer altı metrolarında,tramvaylar da çalışabilirler.Son dönem de Türkiye’de hızla yayılan Yüksek Hızlı Tren ağı bu mesleğin popülaritesini son derece arttırmıştır.

Teşkil işçileri okullarından mezun olduktan sonra KPSS sınavına girmeleri gerekmektedir bu sınavdan yeterli puanı aldıktan sonra Devlet Demiryollarına atanabilmektedirler. KPSS’den en az  70 ve üzerinde puan almaları gerekmektedir.

Günümüz şartlarında yaklaşık 2400 – 2500 TL arası maaş aldıkları söylenmektedir ayrıca işci sınıfında bulundukları için birçok hakları bulunmaktadır. Örneğin emekli olduklarında yüklü miktarda tazminat alırlar.

08.12.2017 GÜNCELLEME : TCDD 13.11.2017 tarihi ile Tren Teşkil İşcisi maaşını  3560,57 TL olarak açıklamıştır.

NOT : Yukarıda verdiğim bilgiler benim bazı kaynaklardan edindiğim bilgilerdir kesinliği yoktur.

6 Comments

    • Evet araştırmadan üniversite seçimi yapmak iyi olmuyor 4 yıllık çoğu bölümden daha iyi bir bölüm üstelik sürekli gelişen bir TCDD Raylı Sistemler İşletmeciliği elemanlarına ihtiyaç duymakta.Maaşı güzel üstelik daha mesai ücretleri ve ikramiye ücretleri bulunuyor.

  • Özlem

    Biz okuduk da noldu işletmeyi hareket memurluğuna bile erkek olmak şartı konuldu. Bi erkekten çok daha iyi icra edebilirim mesleğimi, tutturmuşlar erkek işi diye, peh!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.