Ücretsiz SSL Kurma Rehberi

Bu yazımda sitelerimize nasıl ücretsiz olarak SSL sertifikası kurulur ? bu konuyu anlatacağım.Google’nin yaptığı açıklamalardan SSL sertifikasının arama motoru sonuçlarına etki ettiğini biliyoruz.Bu nedenle sitenize kurmanızı öneriyorum.Zaten ücretsiz bir şekilde kurulum yapılabiliyor.

E-ticaret sitelerinin müşterilerine güven vermeleri için bu işlemi mutlaka yapmaları gerekiyor.

NOT : Mümkün olduğunda E – ticaret siteleri için daha güvenli olan SSL Sertifikalarını öneriyorum.Ücreti ile SSL firmasından alabilirsiniz.

Ücretli SSL ile Ücretsiz SSL sertifikasının farkı ne ?

Aslında arada hiç bir fark yoktur.Her ikiside aynı şeyi sağlıyor.Biri ücretli biri ücretsiz olarak sunuluyor.Boşuna para harcamayın ücretsiz olarak sitenize kurun.

Ücretsiz SSL Kurulumu

UYARI : Kullandığınız hostingin ücretsiz SSL sertifikasını desteklemesi gerekir.Bu işlemi yapmadan önce host firmanıza sorabilirsiniz.Genel olarak hostların %90’i bu işlemi destekler.

Bu SSL sertifikası 3 Ay boyunca geçerlidir daha sonrasında aynı işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

Evet artık anlatıma geçelim.Size lazım olacak tek şey var Cpanel ve FTP bilgileriniz.Bu ikisine sahipseniz kurulumu anlattığım şekilde çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Adım 1 : https://www.sslforfree.com/ sitesine girin kutuya sitenizin adresini yazın.

Site adresinizi yazdıktan sonra “Create Free SSL Certificate” butonuna basarak ücretsiz ssl oluşturalım.

ADIM 2 : Yukarıda ki işlemi yaptıktan sonra alan adı doğrulaması isteyecek.Bunu yapmanın 3  yöntemi var.En basit ve hızlı olanı FTP ile otomatik doğrulama yapmak.Kutucuklara FTP bilgilerinizi yazın ve butona basın.Kendisi otomatik olarak doğrulamayı yapsın.

NOT : Eğer siteye güvenmiyorsanız bu işlem sonrası hemen FTP şifrenizi değiştirebilirsiniz.

ADIM 3 : Ok işareti ile gösterilen butona basın.Daha sonra FTP bilgilerini girme alanı çıkacak o kısmı doğru bir şekilde doldurun.

ADIM 4 : Resimde gösterilen alanları doldurduktan sonra butona basın.Sonrasın kurulumun yapıldığına dair bir ekran gelecek.

ADIM 5 : Bu adımdan sonra site bize 3 ayrı kod verecek.Siteyi kapatmadan hemen yeni sekmede Cpanel girelim.Cpanel bilgilerinizi bilmiyorsanız host firmanız ile görüşün.

ADIM 6 : Sitenizin Cpaneline girin.

cPanel’in aşağılarına inin ve resimdeki yere girin.

Açılan sayfadan yine aşağıda  resimde ki yerleri seçin.

ADIM 7 : Açılan sayfadan resimde gösterildiği gibi alan adınızı seçin ve arkasında ki resmi takip edin 🙂

Şimdi geldik ilk siteden aldığımız kodları buraya girmeye resimde ki açıklamaları okuyarak kodları doğru yerlere yapıştırın.

Bundan sonra aşağıda ki butona basın ve SSL sertfikanızı kurun.Daha sonrasında Cpanel üzerinde yapılacak başka bir işlem kalmıyor.

 

Yukarıda ki adımları düzgün ve aynı şekilde yaptıysanız.Artık sitenize ücretsiz olarak ssl kurmuş oldunuz.Sitenize girdiğiniz de  yeşil kilit yanmama sorunu olabilir panik yapmayın.Çünkü sitenizde ki tüm linklerin http://’den https://’ye yönledirilmesi gerekiyor. Bunun için yapılması gereken son bir adım daha var.

Eğer wordpress kullanıyorsanız hemen Eklenti menüsüne girin Yeni Ekle diyin ve Really Simple SSL eklentisini indirip siteniz kurun daha sonra aktif edin.

Sonrasında Ayarlar menüsüne girin ve “WordPress Adresi (URL)” , “Site Adresi (URL)” kısmını da ki site adresinizin başını https:// olarak değiştirin.

Bu işlemden sonra sitenize girdiğinizde Yeşil kilit yanmış olması gerekiyor.Eğer yine olmadıysa alt satırı okuyun.

Eğer wordpress kullanmıyorsanız tüm linkleri otomatik olarak https:// yönledirmenin kolay bir yolu daha var.Hemen FTP’ye giriş yapın ve .htaccess dosyanıza aşağıda verdiğim kodları yapıştırın.

.htaccess dosyasına yapıştırılacak kodlar.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R,L]

 

Bu işlemi yaptıktan sonra sitenize giriş yaptığınız yeşil kilit yanması gerekiyor eğer yanmıyorsa ve güvenli değil hatası alıyorsanız yanlış yaptığınız bir işlem olabilir.Yeniden kontrol etmeniz gerekebilir.

SSL Kurduktan Sonra Google Webmaster’da yapmanız gerekenler

Bu işlemden sonrasında https adresi değiştiği için Google sıralamalarınız da ve hitiniz de düşme olabilir.Bu normal bir durum 1-2 hafta sonrasında düzelecektir ancak bunu en hafif şekilde atlamak için aşağıda anlatılanı yapın ;

Google Webmaster Tools’a sitenizi HTTPS:// olarak yeniden ekleyin ve sıfırdan bir site açmış gibi tekrar sitemap.xml gönderimi yapın ve Google gibi getir yöntemi ile sayfalarınızı indexletin.

Sonrasın yapacak bir şey yok 🙂 Ücretsiz SSL sertfikanız hayırlı olsun elimde geldiğince en kolay şekli ile anlatmaya çalıştım eğer anlamadığınız yer olduysa yorum atarak sorun.

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.