Üniversitelerde Sınav Sistemi

Üniversitelerde Sınav Sistemi

Bu yazımda üniversitelerde sınav sistemi nasıl işler ? Vize Nedir ? Final Nedir ? Büt Nedir ? gibi konuları merak eden okurlarımı bilgilendirmek için birşeyler karalayacağım.Üniversiteler de sınavlar lisede ki gibi olmuyor lisede her dersten bir dönem için 2 veya 3 kere sınava girilir ancak üniversitelerde bir dönemde her ders için toplam 3 adet sınav var bunlar vizeler , ve Büt sınavlarıdır.

ÜNİVERSİTEDE VİZE NEDİR ?

Vize aslında üniversite öğrencilerinin her dersten ayrı ayrı olarak  girdiği ilk sınavdır.Vizelerden 100 alsanız bile karnenize 100 olarak yansımayacaktır.Vizelerde aldığınız puanların toplam %40’ı sizin karnenize yansır.Yani 100 puan alırsanız 40 puan almış olursunuz.Vizelerin tarihleri her üniversite tarafından ayrı ayrı olarak belirlenebilir ancak genelikle kasım ayında yapılır.

ÜNİVERSİTEDE FİNALLER NEDİR ?

Finaller öğrencilerin yine aynı şekilde her dersten ayrı ayrı girdikleri ikinci sınavdır.Bu sınavdan 100 alırsanız %60’ı size yansıyacaktır.Yani 100 puan alırsanız 60 almış sayılacaksınız.Final sınavları vize sınavlarından yaklaşık 40 gün kadar sonra yapılmaktadır.

ÜNİVERSİTELERDE BÜT NEDİR ?

Öncelikle bunu açıklamadan önce hiçbir öğrencinin BÜT sınavlarına kalmadan dönemlerini bitirmelerini temenni ediyorum.Büt sınavı vize ve final sınavlarından yeterli puan alamayan dersten kalan öğrencilerin dersten geçmesi için yapılan son sınavdır.Vize ve Final sınavlarının ortalaması dersi geçmeye yeterse öğrencinin bu sınava girmesine gerek yoktur.Büt sınavları Ocak ayında yapılmaktadır.

ÜNİVERSİTELERDE DERSTEN GEÇME SİSTEMİ ?

Üniversitelerde  dersten geçme sistemi yukarıda anlattığım vize ve final sonuçlarına göre belirlenir.Girdiğiniz vize sınavının %40’ını final sınavının ise %60’ı alınarak hesaplanır.Yani ilk girdiğiniz vize sınavından 70 puan aldınız ikinci olarak girdiğiniz finalden 50 puan aldınız o zaman vizeden 28 finalden ise 30 puan almış oluyorsunuz bu ikisini topladığımızda 58 puan elde ediyor ve karnenize  58 puan olarak yansıyacaktır.

ÜNİVERSİTELERDE SINAV GEÇME PUANI KAÇ ?

Üniversiteler bu puanı kendi belirleyebilir o yüzden her üniversitede farklı olabilir.Ancak genellikle bazı üniversitelerde 45 bazı üniversitelerde ise 50 puanla ders geçilir.

ÜNİVERSİTELERDE DERSTEN KALIRSANIZ NE OLUR ?

Üniversitenin liseye hiç benzemediğini daha öncede söylemiştim.Lisede kaç zayıfınız olursa olsun ortalamanız tuttuğu zaman sınıfı geçersiniz ancak üniversite de bir dersten geçme notunun altında kaldığınızda o dersi veremediğiniz de o dersi alttan alırsınız bu durum liselerde de böyle ancak üniversitelerde biraz daha farklı oda şöyle örneğin üniversitede Matematik dersiniz var birinci dönem matematikten kaldınız ancak ikinci döneme matematik dersini geçtiniz o zaman sadece birinci dönem matematiğinden sorumlu oluyorsunuz ve sadece onun sınavına giriyorsunuz.Mezun olsanız bile o dersi verene kadar sınavlara gidip geliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.