Yerli Whatsapp , PTT Messenger Nedir ? Ne işe Yarar ?

Dün kullanıma açılan ve Türkiye için bir ilk niteliği taşıyan bir uygulama kullanıma sunuldu.Bu uygulamanın adı PTT Messenger olarak adlandırılıyor.

PTT Messenger Ne İşe Yarıyor ?

PTT Messenger uygulaması yerli Whatsapp olarak adlandırılan bir mesajlaşma uygulamasıdır.Bu uygulama sayesinde arkadaşlarınıza mesaj gönderebilir , görüntülü konuşma yapabilirsiniz.Kısacası Yerli  Whatsapp tabiri tam olarak olayı anlatıyor.

Bugün ise Başbakan Binali Yıldırım ve 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel arasında yapılan konuşmanın PTT Messenger ile yapılması bir tanıtım gibiydi 🙂

PTT Messenger Neden Üretildi ? Türkiye’nin Amacı Nedir ?

Devletimiz bence böyle bir uygulamanın çıkmasını sağlamak ile küçükte olsa bir devrim yarattı.Neden bir devrim olarak nitelendiriyorum bu olayı şu nedenle ; Aslında bu uygulama ile amacımız bir mesajlaşma uygulaması yapıp vatandaşlara hizmet sağlamak değil.Asıl amacımız bu uygulama sayesinde kendi İstihbahratımızı oluşturmak.

Hepimiz günlük olarak  Whatsapp kullanıyoruz ve bazen çok önemli mesajlaşmalar yapıyoruz ve bu yaptığımız konuşmalar bazı olaylarda delil niteliği taşıyor.Örneğin ufak bir boşanma davasında dahi burada ki konuşmalar delil olarak görülüyor ve mahkeme sonucunu etkiliyor.

Peki Whatsapp uygulaması hangi ülkeye ait ? Tabiki de Amerika menşeili bir uygulama.

Whatsapp Amerikaya ait olduğu için bir mahkememiz Whatsapp’dan konuşma kayıtlarını istediği zaman canları isterse veriyorlar istemezse vermiyorlar

Amacımız Kendi İstihbaratımızı sağlamak ve istediğimiz zaman konuşma kayıtlarına ulaşabilmek

Türkiye’de burada bundan artık kurtulmak istiyor.Artık Amerika’nın nazını çekecek durumda değiliz.Bu uygulama ile kendi istihbaratımızı sağlayacağız lazım olduğu taktirde kullanıcının konuşma kayıtlarına ulaşılabilecektir.

Memur kesimin kurum içi yazışmalarda ve diğer günlük konuşmalarında bu uygulamayı kullanacağını düşünüyorum.Tabi ki sadece memurlar değil ancak büyük bir kısmı memurlardan oluşacaktır diye öngörüyorum.

PTT Messenger’i Kullanmalımıyız ?

Bu soruya cevabım %100 evet olacaktır.Kullanmalıyız ki ülkemiz gelişsin yukarıda da dediğim gibi küçük bir adım ama nice büyük adımlar atmamız için öncülük edecek bir adımdır.Türk milleti olarak bence yerli yazılımları tercih etmeliyiz.

PTT Messenger Yerli Yazılım mı ?

Bakanlar tarafından %100 olarak yerli olduğu söyleniyor ancak bir arkadaşımızın araştırmasında yazılımın bir yabancı firmadan satın alındığını duydum.Haberin gerçeklik değeri nedir bilmiyorum ancak gerçekten böyle bir durum söz konusu ise üzücü olur.Ancak dediğim gibi haber bir iddiadan ibaret ben bu konuyu enine boyuna araştıracağım.

PTT Messenger İndir

Uygulamayı https://messenger.ptt.gov.tr/ bağlantısına tıklayarak edinebilirsiniz.Uygulamanın yakında Masaüstü  versiyonunda çıkacağı söyleniyor.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.